МАРКЕТИНГ

2020 година, ќе биде година на полски туристи!

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот од 21-ви до 23-ти ноември ја претставува туристичката понуда на државата на интернационалниот саем за туризам  “TT Warsaw” во Полска, придружувана од три домашни тур-оператори. Уште првиот ден, македонскиот штанд беше посетен од амбасадорот на Р.С Македонија во Полска, Н.Е Васил Пановски, како …

Повеќе »

Продавница со нов концепт во Телеком управната зграда

Персонализирано корисничко искуство, интерактивна сценографија за запознавање со технолошките новитети, отворен простор за изложување на производите и директна отворена комуникација со вработените. Ова е новиот концепт на Телеком продавницата сместена во Управната зграда на компанијата, којашто ќе се отвори утре, на 22 ноември, во 14 часот. Новиот концепт на продавницата …

Повеќе »

Луксембург ќе стане првата земја во светот што ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург ќе стане првата земја во светот што ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен. Новоизбраниот премиер Ксавиер Бетел и коалициската влада најавија дека ќе ги подигнат сите цени на возовите, трамваите и автобусите следното лето. Имајќи ги предвид долгите патувања и отпадоците од јаглеродот на земјата, новиот потег се …

Повеќе »

Уште 7 дена до официјалниот избор за Мажи на годината во Македонија за 2019

Уште само 7 дена не делат од официјалниот избор за Мажи на годината 2019 година во Mакедонија. Во среда (27.11) во DoubleTree by Hilton Skopje со почеток од 20 часот ќе се бираат Мажите на годината за 2019. Како и минатата година и оваа на оваа гала вечер ќе присуствуваат …

Повеќе »

Maschio Gaspardo стана дел од семејството брендови на СИНПЕКС

Од овој месец, официјално, дел од семејството брендови на СИНПЕКС станува и италијанскиот Maschio Gaspardo. Компанија, лидер во производството на земјоделска механизација за култивирање на почва, сеење и садење, заштита, одржување и косење. Во своите осум производствени погони, вработува повеќе од 2000 луѓе, а годишно произведува повеќе од 70.000 машини. Во …

Повеќе »

Аризанов: Што треба да се направи за да останат младите во Македонија ?

Блаже Аризанов е човекот кој разви милионски бизнис и руши општествени табуа. Овој маркетинг експерт, по потекло од Струмица, е ко-основач на стартап-от StayUncle кој ја разбранува Индија. StayUncle е онлајн портал за резервација на хотели за краток или целодневен престој, исклучиво за невенчани љубовни парови. Тој на својот Facebook …

Повеќе »

Роденденски концерт со кинеската пијанистка Зи Зи

По повод 75 годишнината од формирањето, Филхармонија в четврток ќе одржи симфониски концерт симболично насловен „Среќен роденден“ на кој како солист ќе настапи исклучителната кинеска пијанистка Зи Зи. Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а на програмата се Концертот за пијано и оркестар од Јоханес, „Фантазија корале“ од Томислав Зографски …

Повеќе »

Први тротинети и велосипеди за најактивните корисници на апликацијата HalkEco

Апликацијата HalkEco на Халкбанк  со која се стимулира пешачењето, трчањето, возењето велосипед или тротинет и која веќе има над 3.000 корисници кои обезбедија над 900 дрвја што банката треба да ги засади во наредниот период, на десетте најактивни корисници веќе им донесе вредни подароци – тротинети и  велосипеди. На петмина …

Повеќе »

Традиционална крводарителска акција на Рамсторе

По повод 14. роденден на Рамсторе Македонија  и во насока на својата визија која има за цел да  превземе чувствителни активности кон општествтото,  во соработка  со Црвен Крст на Град Скопје и заводот за Трансфузиологија, денес (13 ноевмри) заедно со своите вработени   организираа крводарителска акција под мотото „Рециклирај се, …

Повеќе »