МАРКЕТИНГ

Нови производи од палетата на Гемак – Џебно Шкотско Виски

Скопје, 16.10.2019 – Вчера, во Next Door Park Hotel-от, Гемак Трејд ги промовираше новите производи во своето продажно портфолио. Станува збор за ЏЕБНО ШКОТСКО ВИСКИ кое претставува модерен и иновативен производ за комплетно нов начин на уживање во омиленото шкотско виски. „Гемак Трејд континуирано работи на проширување на своето портфолио …

Повеќе »

Вработените на Рамсторе заедно со своите потрошувачи повторно ја покажаа својата хуманост

Вработените на Рамсторе заедно со своите потрошувачи   повторно ја покажаа својата хуманост и втора година по ред активно се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден на гладта 16 октомври под мотото“ЗАПОМНИ! Еден од шест луѓе си легнува гладен секоја вечер” . Во соработка со  Организцијата Сите Сити “Ајде Македонија” вработените …

Повеќе »

Рептил маркети прославува 23 години раст на македонскиот пазар

Годинава, Рептил маркети прославува 23 години раст на македонскиот пазар. Еден од најстарите синџири на маркети во земјава со најдобрата услуга, Рептил маркети прерасна во бренд што потрошувачите го препознаваат како трговец со постојан квалитет во услугата и достапни цени на широк асортиман производи, како стабилен работодавец и како еден …

Повеќе »

Во следните неколку години се очекува раст од 50% на туристи од Азија

Македонските туристички потенцијали во наредните четири дена се презентираат на интернационалниот саем за туризам во Сингапур (ITBAsia) преку заедничка соработка со Србија и Црна Гора. Заедничкото претставување на туристичките потенцијали на овие три земји како една дестинација е под слоганот “Вратата на Балканот” при што првиот ден од отворањето на оваа …

Повеќе »

Отсега, вашето омилено Старбакс кафе заедно со Виталиа мусли…

Најпознатата македонска компанија за здрава храна, Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс. Посетителите на Старбакс Белград, освен што можат да ги консумираат најпознатите брендови на кафе отсега ќе уживаат во свежите десерти  припремени со Виталиа гранола мусли. „Изборот на Старбакс да започне соработка со Виталиа е големо признание …

Повеќе »

Република Северна Македонија доби признание –  FDI’S GLOBAL FREE ZONES OF THE YEAR 2019 AWARDS

Слободните зони во Република Северна Македонија – ДТИРЗ е добитник на наградата на ФДИ за глобални слободни зони за 2019 година. Оваа награда е верификација на заложбите на Владата на Република Северна Македонија и нејзиниот економски тим за создавање на подобри услови за поттикнување на нови инвестиции и проширување на …

Повеќе »

Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

Развојот на технологијата ги смени нашето секојдневие и начинот на живот, но и начинот на водење бизнис. Се менуваат деловните процеси, структурата и на човечките ресурси, конкурентноста на една компанија, воопшто нејзиниот развој. Веќе не се поставува прашањето дали треба да ги инкорпорираме новите дигитални услуги, туку колку брзо и …

Повеќе »

Бројот на туристите во август 2019 година е зголемен за 2.2 %, а бројот на ноќевањата за 2.6 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2019 година изнесува 216 321, а бројот на ноќевањата изнесува 904 740. Бројот на туристите во август 2019 година, во однос на август 2018 година, е зголемен за 2.2 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 2.6 …

Повеќе »

Младите учесници на филмскиот фестивал „Џифони“ едуцирани за правилна употреба на новите садовите за отпад

ЈП „Комунална хигиена“-Скопје денеска одржа еко-предавање пред 150 средношколци, учесници на Меѓународниот филмски фестивал за млади – „Џифони“ што во периодот 12-17 октомври се одржува во Младинскиот културен центар во Скопје. Средношколците се запознаа со работата и активностите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје и беа едуцирани на кој начин правилно се …

Повеќе »