МАРКЕТИНГ

Новинарството да биде ослободено од притисоци, а новинарите одговорни кон професијата, апелира СЕММ

Скопје, 3 мај 2020 (МИА) – Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод Светскиот ден на слободата на медиумите повикува на зголемена одговорност во почитувањето на фундаменталните принципи на слободата и независноста на медиумите, како и на заштита на новинарите и медиумските работници во исполнувањето на нивната …

Повеќе »

ССНМ и ЗНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи

Скопје, 3 мај 2020 (МИА) – Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи, порачуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и од Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). – Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес, повеќе од …

Повеќе »

Таа а новата портпаролка на Белата куќа

Кејли Мекенани, прес секретарката на американскиот претседател Доналд Трамп, од денеска е новата портпаролка во Белата куќа. По повеќе од еден месец поминат во Белата куќа, Трамп заедно со својата сопруга Меланија, денеска отпатуваа во претседателскиот ресорт Кемп Дејвид во Мериленд, и шефот на државата нема да држи брифинг. На …

Повеќе »

Под мотото #StayHome, Македонската еспорт федерација ќе организира турнири во три еспорт дисциплини

Како што соопштија денеска организаторите, натпреварите ќе се играат на 4 и 5 мај за тимските игри, и на 7-ми мај за „PES 2020″. Учесниците ќе се натпреваруваат во „Counter Strike: Global Offensive”, „League Of Legends” и „ProEvolution Soccer 2020″. -Победниците на турнирот организиран од МеСФ ќе учестуваат на првиот …

Повеќе »

Битолска млекара со нова финансиска помош за Министерството за здравство за одржување во функција на апаратите за респираторна нега

Битолска млекара повторно излезе пресрет на Министерството за здравство и обезбеди финансиска помош за сервисирање и репарација на апаратите за респираторна нега кои се користат на Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Ист тип донација за Клиниката на која се лекуваат најголем број пациенти заболени од …

Повеќе »

Фејсбук објави голем раст на приходите и бројот на корисници во првиот квартал

Фејсбук објави голем раст на приходите и бројот на корисници во првиот квартал, но предупреди за знаци на опаѓање на приходите од рекламирање како резултат на негативното влијание на пандемијата врз економијата. Приходите пораснале за 18 проценти во првите три месеци од оваа година на 17,7 милијарди американски долари, по …

Повеќе »

Нова понуда од А1 Македонија: А1 Office Box – Супер брз интернет за бизнис корисници

Од денес, бизнис корисниците на А1 Македонија преку активација на пакетот А1 Office Box можат да добијат супер брз интернет за својот бизнис, без разлика дали работат од дома или од канцеларија. A1 Office Box e безжично интернет решение кое се активира со едноставно вклучување во струја, што им овозможува …

Повеќе »

„Остануваме безбедни” новиот слоган на грчката Влада

Атина, 29 април 2020 (МИА) Пораката, препораката и кампањата на грчката Влада „Остануваме дома”, што започна на 13 март годинава, сега, го отстапува местото на новиот слоган „Остануваме безбедни”, што ќе ја одбележи новата фаза во која Грција, влегува од понеделник со постепено враќање во ново секојдневие, јави дописничката на …

Повеќе »

Велешанец се обложувал во Моцарт и како награда добил Пасат

Заврши големата наградна игра „За поголема еко свест, погоди најголема квота“ која ја организираa Mozzart Bet обложувалниците, во период од 18 февруари до 27 април. Без разлика на тоа што наградната игра се одвиваше неполн месец заради привременото затворање на сите уплатно-исплатни места согласно мерките на превенција и заштита од …

Повеќе »