МАРКЕТИНГ

Љубовната опера „Дидо и Енеј” првпат во Македонија со ѕвездите Гарванлиев и де Силва!

За првпат во Македонија, на 20 септември (петок) во Камерната сала на Филхармонија, ќе биде изведена најпознатата опера од Хенри Персл – „Дидо и Енеј”! Станува збор за автентична, концертна изведба на љубовната приказна преточена во опера на најголемиот британски барокен композитор, е во организација на Уметничкиот центар „ПОЛИФОНИЈА”. Во …

Повеќе »

Скопје Мериот хотел со торта од 100 килограми ќе ја поддржи иницијативата на Сите сити

Целта е со средствата од продажбата на тортата и останатите закуски да се соберат и донираат 20 000 оброци за социјално загрозените граѓани Скопје Мериот хотел ќе подготви торта од 100 килограми за поддршка на иницијативата на Сити сити. На првата хуманитарна „Праскијада“ што ќе се одржи на 31ви август …

Повеќе »

Министерот Исмаили се сретна со црногорската амбасадорка Петровиќ

Министерот за култура Хусни Исмаили  денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Црна Гора во Република Северна  Македонија, Марија Петровиќ. На средбата, Исмаили и  Петровиќ  ги потенцираа традиционално добрите културни врски меѓу двете земји и изразија уверување дека новата Програмата за соработка  потпишана за време на посетата на црногорскиот министер …

Повеќе »

Бројот на превезените патници во патниот патнички превоз е намален за 20.3 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2019 година, во однос на истото тримесечје од 2018 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници е намален за 20.3 %, во градско-приградскиот превоз е намален за 1.8 %, во железничкиот превоз е намален за 0.7 %, …

Повеќе »

Opel Crossland X: Сега со шест-степен автоматски менувач за најсилниот бензински мотор

Opel Crossland X сега ветува голема удобност, многу простор и стилски изглед со секаков вид на погонски агрегат, благодарение на опционалниот автоматски менувач кој лесно го врши менувањето на брзините. Opel нуди турбо-бензинец со 1.2 Direct Injection со шестстепен автоматски менувач со атрактивна почетна цени од 23.320 евра (вклучен ДДВ …

Повеќе »

Витаминка ќе стипендира студенти на Машински и на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Витаминка ќе додели 4 целосни стипендии за додипломски студии за академската 2019/2020 година. Стипендиите ќе се доделат по две на Машинскиот факултет во Скопје, и тоа во некоја од насоките производно инженерство; материјали, процеси и иновации; индустриско инженерство и менаџмент; мехатроника; автоматизација и управувачки системи. Другите две стипендии ќе бидат …

Повеќе »

Над 30 говорници и панелисти на Балкански претприемачки самит во Скопје

На 13. септември ќе се одржи првиот Балкански претприемачки самит во организација на Creative Hub и Стопанска комора на Македонија. Балканскиот претприемачки самит кој на 13. септември 2019 ќе донесе над 30 говорници и претприемачи во Скопје ќе биде уникатен настан кој ќе помогне во економскиот развој. Неговата цел е …

Повеќе »

По втор пат ќе се одржи избор на МАЖИ НА ГОДИНАТА во Македонија

Oваа година по втор пат ќе се одржи избор на МАЖИ НА ГОДИНАТА во Македонија. Настанот оваа година ќе се одржи на 27 ноември (Среда) во еден од најлуксузните хотели кај нас Double Tree by Hilton. Изборот на Мажи на годината кој е во организација на онлајн магазинот за мажи …

Повеќе »

Игри, попусти и подароци за новата учебна година во Скопје Сити Мол

Еве дојде и крајот на летниот распуст, а тоа значи дека е време  за добро да се подготвите Вие и Вашите деца за нов и свеж старт на новата учебна година. Почнувајќи од 23ти август па сѐ до 15.09 во Скопје Сити Мол Ве чекаат специјални изненадувања кои најголемиот трговски …

Повеќе »