МАРКЕТИНГ

Твитер го прогласи Денот на укинување на ропството за неработен ден

Вашингтон, 10 јуни 2020 (МИА) – Главниот директор и коосновач на Твитер, Џек Дорси најави дека „во иднина” 19 јуни, денот кој во САД се одбележува укинување на ропството, ќе биде неработен ден за неговите две компании – Твитер и Сквер. – Тој ден ќе го посветиме на славење, учење …

Повеќе »

Туристичката организација Општина Будва ја започнува промотивната кампања за регионалниот пазар „Гости, а домашни!”

„Будва и ова лето полно со љубов и со традиционалното добредојде сака да ги дочека сите гости од регионот, токму оние кои ние ги гледаме како многу повеќе од гости и кои низ текот на изминатите години и децении се заљубија во нашиот прекрасен брег. Гостите кои добро не’ познаваат …

Повеќе »

Веро викендов врши достава на производи до дома во Скопје и Тетово

Веро викендов врши достава на производи до домовите на потрошувачите во Скопје и Тетово додека трае целосната забрана за движење на граѓаните која завршува во понеделник наутро. Нарачките на производите се прават телефонски, при што работното време за нарачки и испорака е од 9 до 19 часот (во петок, сабота …

Повеќе »

Антивирус заштита за безбедна онлајн комуникација

Во времето во коешто живееме драстично се променија навиките на функционирање. Преку ноќ бевме принудени од корен да го смениме начинот на однесување и релативно брзо да се адаптираме на новите услови. Дигитализацијата стана дел од нашето ново секојдневие и повеќето од нас веќе функционираат онлајн: работат непречено од дома, …

Повеќе »

Сопственикот на „НИКОБ“, Кирил Лазаров, лидер за Југоисточна Европа за 2020 година

Македонскиот бизнисмен Кирил Лазаров, сопственик на националната агенција за обезбедување на лица и имот „НИКОБ“, воедно и претседател на Македонско-бугарската стопанска комора, е добитник на високото престижно признание „Лидер на годината за Југоисточна Европа“, доделено на Фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа во Париз (одржан онлајн од 2 до 7 …

Повеќе »

Mакедонски органски лешник прв пат се извезува на швајцарски пазар

И во услови на КОВИД-19, семејство од струшкото село Драслајца продолжува со својата успешна бизнис приказна на одгледување органски лешници. Не е отпуштен ниту еден вработен, а не се намалени ни платите. Дури, со нови договори за извоз, очекува одлична продажба во наредните два до шест месеци. Станува збор за …

Повеќе »

Бимилк го одбележа денот на млекото со донација во Заводот за рехабилитација на деца и младинци

По повод 1ви јуни, Светскиот ден на млекото Битолска млекара реализираше значајна донација во производи за задоволување на потребите на децата кои се згрижени во Заводот за рехабилитација на деца и младинци – Скопје. “Бимилк како општествено одговорна компанија отсекогаш во фокусот ги имала децата и нивниот правилен раст и …

Повеќе »

Започнете онлајн продажба со услугата за E-трговија на НЛБ Банка

Пандемијата, која го зафати скоро целиот свет, ги промени навиките и однесувањето на поединците, но и работењето на компаниите. Во новонастанатите услови луѓето се почесто се одлучуваат да пазарат од дома користејќи ги бенефитите на Е-трговијата која стана топ тема во текот на овие неколку месеци. НЛБ Банка како дел …

Повеќе »

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Автомобил од единечен калап. Прецизен, јасен, висок квалитет – тоа е новата Opel Mokka. Јасно е усогласена според дизајнерските насоки развиени од Opel, со идеални пропорции. Лицето на новата генерација на Mokka покажува исклучително атрактивни карактеристики кои се дисциплинирани и персонализирани во исто време – како германски супермодел кој работи …

Повеќе »