МАРКЕТИНГ

ДАЛИ КРУШЕВО МОЖЕ ДА СТАНЕ РЕГИОНАЛЕН ЦЕНТАР ЗА СПОРТСКИ И КУЛТУРЕН ТУРИЗАМ ?

Позиционирањето на Македонија како атрактивна туристичка дестинација бележи прогрес изминатите години, а сведочиме како два сегменти позначително се издвојуваат од останатите: спортот и културата. Токму тие два сегмента се извонредно добро искомбинирани во еден од најатрактивните настани летово, а тоа е настанот ,,When in Krusevo,, кој ќе се оддржи на 21ви, …

Повеќе »

МЗШВ: Извозот се одвива непречно и праските се извезуваат во Русија, Иран, Белорусија, Косово

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Државниот инспекторат за земјоделство и Државната фитосанитарна лабораторија денеска во Росоман имаа работна средба со градоначалникот на општината Бранко Јанев. На средбата присуствуваа и претставници од компаниите извозници на праски и производители на праски, а се разговараше за состојбата со откупот, цената …

Повеќе »

Падна првата жртва во трговската војна меѓу САД и Кина – Huawei сеуште на црната листа, сега неможат да обезбедат ни компјутер

Оваа недела Huawei требаше да го претстави својот нов лаптоп. Сепак, ова нема да се случи. Директорот за корисници на компанијата Ју Чандун изјави дека Huawei “не може да обезбеди компјутер”, а и не се знае дали проектот нема да биде целосно напуштен. Според него, тоа зависи од времето во …

Повеќе »

САДУ: Во јавната администрација веќе постои бел штрајк и одлив на стручни кадри

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија – САДУ, при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС реагира на јавната изјава на Премиерот на РС Македонија кој што рече дека ќе се намалат вработените во јавниот сектор преку трансфер во приватниот сектор, каде што ќе бидат субвенционирани и …

Повеќе »

Најмногу се гради во Скопје, а просечната корисна површина на завршените станови е 66.3 м2

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 29 320 988 илјади денари. Од нив, 11 527 868 илјади денари се за објекти во индивидуална сопственост. Во текот на 2018 година се градени вкупно …

Повеќе »

НОВИТЕ JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ЌЕ ГИ ПРЕЧЕКААТ ГОСТИТЕ НА БРИТАНСКАТА АМБАСАДА

Британската Амбасада вечерва во Музејот на Современа Уметност, традиционално ќе го одбележи Националниот ден на Велика Британија, а гостите на автентичен начин ќе бидат пречекани од Британските премиум креации на луксузните компактни SUV возила – Jaguar F‑PACE и Range Rover Evogue! Доминантниот Range Rover Evogue ќе биде изложен пред самиот …

Повеќе »

Зголемени бројот на туристите и ноќевањата во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2019 година изнесува 85 017, а бројот на ноќевањата изнесува 166 238. Бројот на туристите во април 2019 година, во однос на април 2018 година, е зголемен за 2.9 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 1.3 …

Повеќе »

Запознајте го Славе Стефановиќ: До 15% поевтин живот благодарение на платформата на Cashback

Како Славе Стефановиќ ја изгради својата мрежа на пријатели во Cashback и добива дополнителни попусти кај 1800 трговци Замислете шопинг со вашите пријатели каде при секоја нивна трансакција вие добивате дополнителни попусти и поени со вашата Cashback картичка? Звучи примамливо, нели? Оваа практика му е позната на Славе Стефановиќ кој …

Повеќе »

Преку мерката Вработување и раст на правни субјекти се вработија 450 невработени лица од кои 286 млади

450 невработени лица се вклучија на пазарот на трудот преку мерката Вработување и раст на правни субјекти која е дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 година- Шанса за сите. Повеќе од 50 проценти од вработените лица, односно …

Повеќе »