МАРКЕТИНГ

ССК: Арбитражата недоволно искористена од малите и средни компании

Арбитражата е еден од најдобрите и најбрзите начини за решавање на стопанските спорови, но за разлика од користењето на арбитражата во светски рамки, кај нас се уште е мал бројот на решени спорови по пат арбитража  кои произлегуваат од деловни односи помеѓу компаниите, но и  институциите, истакна потпретседателот на Сојуз …

Повеќе »

Д-р Маја Стевкова Штериева прв човек на Македонската Банкарска Аоцијација

Д-р Маја Стевкова Штериева e нов претседател на Македонската Банкарска Асоцијација. Aктуелниот Главен финансиски директор и член на Управниот одбор на Комерцијална Банка АД Скопје доаѓа на местото на Коста Митровски, кому според статутот на Македонската банкарска асоцијација поради престанок на неговата функција како член на управен одбор на банка …

Повеќе »

Македонските вина можат да се промовираат во Хрватска, надминат е проблемот за пласман на пазарот

Македонските вина ќе можат да се промовираат во Хрватска со нивните географски називи. Проблемот со пласманот кој неодамна се појави поради спорните  одредбите од новиот Закон за вино на Република Хрватска, кои имаа рестриктивен карактер кон вината со потекло од Република Северна Македонија, преку комуникација со хрватските власти, успешно е …

Повеќе »

Омиленото Гранд Кафе се произведува во Македонија!

Дали сте знаеле дека во нашето Скопје, се произведува еден од омилените балкански брендови Гранд Кафе! Во модерниот и современ погон во Скопје се произведуваат 29 различни производи. Тука пристигнува најквалитетното сурово кафе од типот Арабика и Робуста, директно донесено од најдобрите плантажи за кафе во Бразил, од каде рачно, …

Повеќе »

Во рамките на проектот “Зајакнување на општинските совети” на Општина Центар, УНДП и Швајцарска Развојна Агенција

Во среда, 12.06.2019, во ООУ „Јохан Хајнрих – Песталоци“, со почеток во 18:00 часот, Општина Центар го организира првиот „Проектен граѓански форум“, настан од отворен карактер на кој можат да присуствуваат сите заинтересирани граѓани, жители на општината. Форумот е дел од активностите кои се реализираат во рамките на проектот “Зајакнување …

Повеќе »

CITROËN C3: 600,000 продадени возила за 30 месеции веќе 200.000 продадени CITROËN C3 AIRCROSS SUV!

CITROËN C3 моделот беше претставен пред две ипол години, во Ноември 2016, и веќе има достигнато 600.000 продажби. Додека дваесет месеци по лансирањето Citroën C3 Aircross SUV веќебележи 200.000 продадени возила. Вистинска успешна приказна! Oваа трета генерација на С3 го докажа убедливо статусот на бестселер на марката. Ова го направи …

Повеќе »

Халкбанка воведе нова кредитна линија од сопствени средства во износ од 600 милиони денари за финансирање проекти со екокомпонента

Успешното искуство на Халкбанк како прва екобанка беше главен мотив за воведување нова кредитна линија од сопствени средства на Банката во износ од 600 милиони денари за финансирање проекти со екокомпонента. Кредитната линија е насочена кон поддршка на проекти што придонесуваат за заштеда на енергија и за зачувување на животната …

Повеќе »

Бугарите нелегално работеле на изградбата на третиот центар на Гугл – Четвртиот центар ќе биде во Брисел

Изградбата на четвртиот центар за чување на податоци на Google започнува во Белгија, објавија локалните медиуми. Новиот објект ќе чини 600 милиони евра, така што вкупната инвестиција на технолошкиот гигант во земјата ќе достигне 1,6 милијарди евра. Третиот центар за податоци на компанијата во Белгија се очекува да проработи до …

Повеќе »

ФИТР: Во Охрид отворен Инивативен Хаб и објавен Инструмент за поддршка на компании од југозападниот регион

Фонд за иновации и технолошки развој денеска во Охрид отвори Иновативен хаб во рамките на Факултетот за туризам и угостителство и објави Јавен повик за финансирање на проекти за новоосновани трговски друшта „старт-ап“ и „спин-оф“, од југозападниот регион. На отворањето на Хабот говореа директорот на ФИТР, г.Јован Деспотовски и ректорот …

Повеќе »