МАРКЕТИНГ

Градоначалникот Марин доби плакета за афирмација на европските вредности

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, на вчерашната завршна свеченост на Европското движење во Република Северна Македонија, доби плакета за успешна соработка во реализација на активностите за одбележување на Денот на Европа. „Со своите заложби за спроведување на традиционалниот ликовен конкурс за дечињата од Општина Аеродром градоначалникот Марин даде несебичен …

Повеќе »

Натусана ја „отвори“ својата е-продавница

Натусана Македонија, компанијата партнер на врвните германски брендови Лакалут, Доктор Тајс,  Алгасан и Pharmateiss Cosmetics лансираше своја онлајн продавница, преку која, овие познати брендови станаа достапни во македонските домови со само еден клик на zdravanavika.mk. Следејќи ги трендовите во купувањето и растечкиот интерес кај македонските потрошувачи за онлајн нарачки, ова …

Повеќе »

ОПЕЛ МАКЕДОНИЈА ПОДГОТВИ АТРАКТИВНА АКЦИЈА ЗА СУВ ШАМПИОНОТ – GRANDLAND X

Опел Македонија подготви специјална понуда за SUV шампионот – Grandland X и сега овој модел со бензински турбо мотор, 130 КС, MT6 и две години гаранција на клиентите им е достапен по цена од 20.990 евра. Големиот, пространиот, удобниот, практичниот, модерен и богато опремен Grandland X ги задоволува сите потреби …

Повеќе »

Подобрена профитабилноста на ОКТА во првиот квартал од 2019

ОКТА ја започна 2019 година со значително подобрена профитабилност. Клучен двигател е позитивниот ефект од залихите генериран преку нагорниот тренд на меѓународните цени на горивото, комбинирани со оптимизацијата на трошоците. Приходите од продажба достигнаа 5,613 милиони денари, споредено со 5,208 милиони денари во истиот период минатата година, како резултат на …

Повеќе »

Македонските социјални претпријатија се обединуваат во мрежа

Создавање економија базирана на реалните потреби на граѓаните, придонес кон остварување на глобалните цели за одржлив развој и креирање идентитет, потпрен на отвореност и доверба, поврзан со заедничките вредности, принципи, практики, визија и одговорност, се дел од целите на Мрежата на социјални претпријатија, (www.sen.mk, #SEN), која официјално ќе биде промовирана …

Повеќе »

Од 13 до 17 мај Фестивал на новиот германски филм во Домот на култура во Кавадарци

Фестивалот на новиот германски филмски пристигнува во Кавадарци. Од 13 до 17 мај 2019  година, Германска Амбасада, Гете-институт Скопје, ПроКредит Банка и Македонски Телеком, по четиринаесетти пат ќе го презентираат „Фестивалот на новиот германски филм“ во Центарот за култура во Кавадарци. Трагикомедијата „100 работи“ која зборува за тоа колку конзумеризмот …

Повеќе »

Во Скопје нов забавен парк со адреналински атракции

На улица „Илинденска“ веднаш до СЦ „Борис Трајковски“ е лоциран новиот забавен адреналински парк „Мега“. Забавниот парк нуди над 20 возења, од кои 10 се адреналински атракции, 10 фамилијарни возења, како и неколку интерактивни реквизити. Работното време на паркот од понеделник до четврток е од 17:00-00:00, во петок до 01:00, …

Повеќе »

НЛБ Банка со новитети во мобилното и електронското банкарство

НЛБ Банка воведе нова верзија со нови функционалности на НЛБ мКлик мобилното банкарство, како и нова платформа на НЛБ Клик електронското банкарство за физички лица, со што ја продолжува репутацијата на Банка предвесник во дигитализацијата на банкарството во нашата земја.  Новите верзии на НЛБ мКлик мобилното и НЛБ Клик електронското …

Повеќе »

Спасовски присуствуваше на свеченоста по повод одбележувањето на пет децени од формирањето на ““Здружението на пензионираните работници од органите за внатрешни работи на Република Северна Македонија- Скопје“.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваше на свеченоста по повод одбележувањето на пет децени од формирањето на ““Здружението на пензионираните работници од органите за внатрешни работи на Република Северна Македонија- Скопје“. “Прво, не може а да не се искаже респект кон луѓе кои што својот работен век, своето …

Повеќе »