МАРКЕТИНГ

АВТОМОБИЛИТЕ ALFA ROMEO ГИ ПРЕЧЕКАА МНОГУБРОЈНИТЕ ГОСТИ НА ПРОСЛАВАТА ПО ПОВОД НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ИТАЛИЈА

Моделите на италијанската марка автомобили Alfa Romeo ги пречекаа многубројните гости на централната прослава по повод Денот на Републиката во организација на Амбасадата на Италија, која во понеделникот, 3 јуни, се одржа во центарот Лиса. Моделите изложени на прославата, Giulia и Stelvio, автентично го доловија духот на Италија. Alfa Romeo освојува на прв поглед, таа е …

Повеќе »

Макпрогрес Виница реален пример за еколошка компанија

Грижата за животната средина е обврска на секој општествено одговорен деловен субјект. Секој субјект со своето работење создава и амбалажен отпад, а грижата за него е важен сегмент од заштитата на животната средина. Благодарение на соработката меѓу Макпрогрес Виница и Пакомак над 400 тони пластика и хартија во 2018 година …

Повеќе »

Започнува #СкопјеГурман – најголемата кампања за гурмани во градот

Скопјани познати по боемскиот живот и желбата за уживање во добра храна, овој јуни ќе можат да се препуштат на гастрономски хедонизам, зошто од денес започнува најголемата гурманска кампања во градот – #СкопјеГурман, која ќе трае цел месец! Grouper.mk, препознатлив по своите интересни онлајн маркетинг кампањи, јубилејно по 5ти пат …

Повеќе »

IDC EMEA: Huawei ќе биде вистински успех ако продолжи во ТОП 5

Ако наскоро нема решение во трговскиот спор меѓу САД и Кина, за кинескиот технолошки концерн Huawei ќе биде вистински успех во четвртиот квартал да остане во ТОП 5 на производителите на смартфони. Ова мислење го кажа Франциско Џеронимо, од IDC EMEA, во ексклузивно интервју на Bloomberg TV Bulgaria во саботата …

Повеќе »

Минг Чи Куо: Порачките на Huawei може да се намалат за 8 до 10 милиони телефони месечно

Samsung и Apple би можеле да ги искористат предностите од санкциите на САД против Huawei, според аналитичарот од TF International Securities, Минг Чи Куо. Вашингтон ја стави кинеската компанија на “црната листа” со која им се забранува на локалните играчи да работат со неа. Ограничувањата ја доведуваат во прашање понудата …

Повеќе »

По повеќе од една деценија вработените во ЈП „Комунална хигиена“- Скопје ќе добијат регрес за годишен одмор

На својата 23 седница, одржана на 28 мај 2019 година, Управниот одбор на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје донесе Одлука на вработените во Претпријатието да им биде исплатен регрес за користење на годишен одмор за 2016 година, 2017 година и 2018 година. За таа цел, директорот на ЈП „Комунална хигиена“- …

Повеќе »

ЕДНА на Вук Митевски во Краков ја освои наградата на жирито за најдобар европски краткометражен филм

Краткометражната анимација ЕДНА на Вук Митевски на штотуку завршениот филмски фестивал во Краков ја освои наградата на жирито за најдобар европски краткометражен филм и со ова добива директна номинација за Европската филмска Академија https://www.krakowfilmfestival.pl/en/awards-of-59th-krakow-film-festival/. Европската Филмска Академија, листата на 15 номинации за најдобар краток филм ги добива од наградените филмови …

Повеќе »

Битолска млекара со голема донација го одбележа Светскиот ден на млекото

Во пресрет на Светскиот ден на млекото, кој секоја година се одбележува на 1 јуни, Битолска млекара реализираше голема донација за повеќе од 200 загрозени семејства од повеќе градови од земјата. Донацијата беше реализирана во партнерство со здружението на граѓани „Вистински дела на љубезност“, кое уште од 2013 година работи …

Повеќе »

Dacia го постигна најголемиот профит во својата историја

Романскиот производител на автомобили Dacia, кој е подружница на француската група Renault, ја забележа најголемата добивка во историјата во 2018 година. За изминатите 12 месеци таа се зголемила за 40% во однос на претходната година до 162 милиони евра, пишува локалното издание Business Review. Прометот на компанијата за изминатата година …

Повеќе »