МАРКЕТИНГ

Две македонски сорти пченици за прв пат признати и во ЕУ

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), дава силна поддршка на своите компании членови и ги следи во нивниот раст и традиција на создавање квалитет и одржлив бренд не само на домашниот пазар, туку и интернационално.  Бројни домашни и странски гости, стопанственици, професори, академици, претставници на јавни институции, експерти од …

Повеќе »

Mastercard® бесконтактните картички на Еуростандард банка отсега со нов освежен дизајн и 3D secure технологија

Еуростандард банка продолжува да вложува во развој на своите услуги и продукти, овој пат со нов освежен дизајн на своите Mastercard® standard кредитни картички, Mastercard® gold кредитни картички и Mastercard® business кредитни картички, кои покрај модерниот изглед, имаат и 3D secure технологија. Со овие картички, корисниците имаат едноставен и лесен …

Повеќе »

Ќе се бираат најиновативните македонски компании на манифестацијата „Иновативно претпријатие на годината 2019“

На 29 мај со почеток во 10.30 часот во хотел Александар Палас во Скопје за прв пат ќе се одржи манифестацијата „Иновативно претпријатие на годината 2019“. Оваа иницијатива има за цел да ги промовира и награди македонските претпријатија кои успешно лансирале иновација во своето работење, да промовира успешни бизнис модели …

Повеќе »

Телеком и партнерот Microsoft предводници на cloud иновации

Дојче Телеком ги проширува своите cloud услуги за Централна и Источна Европа. Заедно со Microsoft, Дојче Телеком Групацијата ќе обезбеди високо стандардизирани cloud услуги за Microsoft Azure јавната cloud платформа, Dynamics 365 и Office 365 во девет земји, вклучувајќи ја и Македонија, коишто се прилагодени на потребите на локалните претпријатија. …

Повеќе »

Музичка програма на Скопје Креатива 2019: Пијанистката Дуња Иванова ќе го отвори фестивалот со звучно-визуелна инсталација

Овогодинешната “Скопје Креатива 2019“ започнува на 31 мај и затоа што не постои подобар начин да се започне едно фестивалско дружење, ви ја презентираме музичката програма во рамки на фестивалот. Фестивалското отворање во Кино Култура, со почеток во 21:00 часот ќе го одбележи настапот на пијанистката Дуња Иванова со „Зелено …

Повеќе »

ЕДНА, најновата краткометражна анимација на Вук Митевски со премиера на 59 Интернационален Краков Филмски Фестивал

ЕДНА, најновата краткометражна анимација на Вук Митевски, својата премиера ќе ја има на престижниот 59 Интернационален Краков Филмски Фестивал. (www.krakowfilmfestival.pl) ЕДНА ќе биде прикажана во главната конкуренција за кратки и анимирани филмови и ќе се бори за наградата Сребрен Змеј за најдобар анимиран филм, со уште 9 анимации од целиот …

Повеќе »

Шестата генерација на Opel Corsa вози на струја

  Opel вози електрично. Со новата шеста генерација на Corsa, германскиот производител на автомобили првпат нуди електрична верзија со батерија со опсег од 330 километри (WLTP1, провизорна бројка). Opel го избра најпопуларниот модел на брендот за конечно да ја доведе електричната мобилност. Opel Corsa е апсолутен бестселер. Повеќе од 13,6 …

Повеќе »

НЛБ Банка – носител на признанието „Компанија ориентирана кон луѓето“

Во рамките на овогодинешната 11. Меѓународна конференција за човечки ресурси „HR – the catalyst of transformation“, Македонската Асоцијација за човечки ресурси – МАЧР ја одликуваше НЛБ Банка АД Скопје со плакета „Компанија ориентирана кон луѓето“. НЛБ Банка е прва компанија која стана член на корпоративниот одбор на МАЧР и горд …

Повеќе »

Македонскиот бренд „Леона“ претставен на најголемиот саем за приватни трговски марки “World of Private Label”

Македонскиот бренд „Леона“, кој е препознатлив по своите слатки производи, вчера и завчера беше дел од „World of Private Label“, најголемиот саем за приватни трговски марки во светот. Компанијата ЛИОН од Свети Николе на настанот, кој се одржа во центарот RAI во Амстердам, ја претстави својата линија производи „Леона“ која …

Повеќе »