МАРКЕТИНГ

Кој е македонскиот производ што ја освои Саудиска Арабија?

Производите за здрава храна на “Виталиа” сериозно го освојуваат азискиот континент. Овој пат тоа е најголемата земја на Арапскиот Полуостров – Саудиска Арабија, а соработката и пласманот на овој македонски бренд започнаа во 2017 година. Најмалку педесет производи од „Виталиа“ можат да се најдат на полиците во маркетите во Саудиска …

Повеќе »

3,2%, 2,8%, 0,9%, 1,5%, 3,5% – толку голем избор, но што точно значи различниот процент на масленост во млекото?

Без разлика дали го консумирате со вашите омилени домашни колачиња, можеби со какао или со житарки, или пак и вие и вашите деца го сакате чисто, млекото игра голема улога во секојдневната исхрана. Но, дали знаете какви сѐ типови млеко се достапни на пазарот и дали свесно ја одбирате масленоста …

Повеќе »

Премиерот Заев и министерката Царовска за Гаранцијата за млади: Се намалува процентот на невработени млади, но значајно е да ги чуеме искуствата од спроведувањето на мерката за да биде подобра

Гаранцијата за млади – искуствата и придобивките од оваа мерка во Оперативниот план за вработување беа тема на вчерашниот настан на кој учествуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, активирани млади лица преку мерката, теренски работници коишто ја промовираат …

Повеќе »

Признание за Витаминка за општествена одговорност и промоција на семејните вредности

Витаминка од Владата на Република Северна Македонија доби признание за општествена одговорност и промоција на семејните вредности, за воведување на скратеното работно време за родителите кои се враќаат од породилно отсуство. Признанието го прими Претседателот на одборот на директори, Симон Наумоски кој истакна дека ова, пред сè е заслуга на …

Повеќе »

Макпрогрес доби две признанија за општествена одговорност

Виничката компанија за производство на кондиторски производи „Макпрогрес”, која веќе 29 години работи и постигнува интернационални успеси, се здоби со признанието „Најдоброто од источниот регион”, за најдобра компанија во областа на општествената одговорност. Свеченото доделување на наградите се оддржа синоќа на Меѓунардониот Славјански Универзитет „Гаврило Романович Державин”, во Свети Николе. …

Повеќе »

Винчини на „Biscuit people conference“

Винчини е поддржувач на втората меѓународна конференција на платформата „Biscuit people“, која оваа година се одржува во Пула, Хрватска. Се работи за конференција од областа на кондиторската индустрија, која има за цел да ги собере  и обедини водечките компании во индустријата, независните консултанти и другите бисквит експерти што ќе поттикне …

Повеќе »

VIVAX продолжува со чекорите за општествена одговорност како компанија која е голем дел од пазарот

Со воведување на R32 фреонот се обезбедува до 9% поголема заштита на животната средина Еден од најзначајните фактори за напредокот на нашето општество е неговата заштита. Без обезбедување на иднината сѐ друго е излишно. Затоа на минатиот Vivax Cool day, компанијата го најави чекорот за воведување на R32 фреон во …

Повеќе »

Според истражувањата на Пакомак: 4 од 10 граѓани селектираат отпад, а разочарувачки е колку малку тоа го прават младите

Пакомак-друштвото за управување со амбалажен отпад, како дел од својата стратегија за подигнување на еколошката свест во февруари годинава спроведе анкета во рамките на државата каде јасно се мапира јавното мислење за свеста, навиките и однесувањето во селектирањето на отпадот од амбалажа. На овој начин се утврдува напредокот на напорите …

Повеќе »

Македонија го укина роамингот кон четири држави: Прво намалување на цените се до потполното укинување во 2021 година

Македонија попиша договор за целосно укинување на роамингот со Србија, Црна Гора, Албанија и БиХ. Доворот го потпишаа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и ресорните министри од Западниот Балкан во рамките на вториот дигитален Самит во Белград. Договорено е идната недела посебно Регулаторно тело да одржи состанок …

Повеќе »