Breaking News

МАРКЕТИНГ

Промоција на „Ковчеже со книжни бисери“ од Милован Стефановски

Во Градската библиотека „Браќа Милдиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовирана книгата „Ковчеже со книжни бисери“ од Милован Стефановски. Збирката содржи мудри мисли од сто современи македонски писатели или од вкупно триста книжевни дела. -Основната идеја на книгата е на читателите да им се понуди екстракт од продуховената и чиста …

Повеќе »

Сауна идеален начин за опуштање по напорна работа!

    Имате зад себе над 15, 20 години континурана работа. Работите напорно со цел нешто да постигнете, да заштедите за своите деца, за мирна пензија, за поголема финансиска сигурност. Но, со текот на годините веќе ја немате истата енергија или пак имате поголема потраба малку да застанете и да …

Повеќе »

Успешно реализирана осмата манифестација „Велигденска традиција”

Раскошна, разиграна и весела атмосфера на градскиот плоштад во Крива Паланка е сликата од осмата манифестација што традиционално на третиот ден од Велигден се реализираше денеска во општина Крива Паланка. Центарот на градот беше преполн радосни и насмеани лица, настапите на учениците од основните училишта со Велигденски песни ја развеселија …

Повеќе »

Сергеј Андреевски со „Неизложени дела на хартија“ во Грција

Самостојната изложба „Неизложени дела на хартија“ на македонскиот сликар Сергеј Андреевски в петок ќе биде отворена во општина Каламариа во Солун. – На некој начин, оваа поставка е продолжение на големото ретроспективно претставување со наслов „Хартии“ што се случи минатиот мај во Музејот на македонската борба за самостојност во Скопје. …

Повеќе »

Нов детски фолклорен фестивал во Битола

Во Битола почнува нов детски фолклорен фестивал „Весел петок“, чиј организатор и домаќин е културно-уметничкото друштво „Илинден“ од овој град. Во рамки на фестивалот, од денес до 22 април ќе се одржат повеќе манифестации на кои ќе учествуваат детски фолклорни ансамбли од земјава и странство, а централна манифестација ќе биде …

Повеќе »

Изложба „Панта реи“ на Наташа Гелева

Самостојната изложба „Панта реи (Panta rei)“ на Наташа Гелева вечерва ќе биде отворена во КСП Центар-Јадро. Изложбата се состои од избор од 25 фотографии од истоимениот циклус и претставува еден вид омаж на Скопје. -Оваа целина е и начин да се искористи природата на фотографскиот медиум, посебно урбаната фотографија за …

Повеќе »

Неделава премиера на првиот долгометражен документарен филм за Конески – „Јанѕа“ на Калајџиски

Неделава ќе се одржи премирата на првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески – „Јанѕа“, според мотиви од „Дневник по многу години“ на Конески, од истакнатиот македонски документарист, Никола Т. Калајџиски. Филмот е подготвен во продукција на „Контраст филм“, а продуцент е Златко Димески. Режисер и сценарист на филмот е …

Повеќе »

Наташа Сарџоска ќе гостува на поетскиот фестивал „Поетски портрети“ во Рим

Македонската поетеса, писателка, преведувач и антрополог Наташа Сарџоска по објавата на поетската книга „Живо месо“, поетски избор на шпански јазик во авто-превод во Мексико за издавачката куќа „Охед“, денеска ќе гостува во Рим на големиот поетски фестивал „Поетски портрети“. Сарџоска ќе настапи со песни објавени во италијанското издание на поетската …

Повеќе »

Изложба на минијатури на Валентина Илијевска

Самостојна изложба на минијатури на Валентина Илијевска вечер ќе биде отворена во Галеријата „КО-РА“, во Домот на култура „Кочо Рацин“ – Скопје. Изложбата е по повод Светскиот ден на уметноста – 15 Април. Изложбата е поддржана од Град Скопје и од Дом на култура „Кочо Рацин“ – Скопје во рамки …

Повеќе »

Суштината и неопходноста на Филхармонија е во конкретната намена за симфониски оркестар

Филхармонијата својата реализација и основање ја има во формирањето на првиот и единствен симфониски оркестар во 1944 година, само 11 дена по ослободувањето на Скопје со што можеби е најстарата македонска национална институција. Оттогаш, па се до денес, во скоро осум децении постоење, Филхармонија како прва национална музичка институција стана …

Повеќе »