МАРКЕТИНГ

Најпознатата адреналинска ски-трка во Кицбил оваа година проследете ја директно од ВИП-ложата на терените

Сигурно досега сте слушнале за алпското гратче Кицбил, познато по зимските ски-трки на една од најстрмните и најопасни ски-патеки кои секоја година ги ставаат на тест и ги предизвикуваат врвните светски скијачи. 2020 година, во период од 20-25 јануари оваа легендарна трка ќе ја прослави својата 80-годишнина. За време на …

Повеќе »

Со отворање на „Роса“ школо во Куманово се заокружи вториот циклус од проектот „Роса школи за родителство“

Долгорочниот проект на Пивара Скопје и компанијата Coca – Cola преку Роса, а во партнерство со Министерството за здравство го заокружи својот втор циклус со отворање на третото „Роса школо за родителство“ за 2019 г. во Општата болница во Куманово. Ова е всушност шесто школо од почетокот на проектот во …

Повеќе »

Арсовска и Мандела во Глобалниот комитет на жени лидери

WBAF ги објави членовите на бордот на Глобалниот комитет на жени лидери. Свати Мандела, внуката на Нелсон Мандела – име кое претставува одраз на лидерството во 21 век – ќе претседава со глобалниот одбор составен од уште 11 светски познати членови. Глобалниот комитет на жени лидери под водство на Свати Мандела, на едно …

Повеќе »

Шестата генерација на Opel Corsa пристигна во Македонија!

Скопје. Малиот бестселер на Opel синоќа беше официјално претставен пред гостите и претставниците на медиумите кои имаа можност да се уверат во совршениот спој на дизајнот, германскиот инженеринг, премиум HI-Tech ентериерот и иновативните безбедносни технологии што ги има овој автомобил. Новата Opel Corsa ќе биде достапна во продажните салони со …

Повеќе »

Истражување: Кои се новите потрошувачки трендови?

Денес потрошувачот е многу повеќе инволвиран во процесот на купување него било кога порано. Тој е едуциран, скептичен и бесрамно коментира! Настрана од тоа, тој ги одбира производите кои се фокусирани на превентивното здравје, практичноста, и секако, квалитетот.  Сето тоа наметнува прехранбената индустрија да се соочи со нови предизвици кога …

Повеќе »

А1 Game Fest 2019 ги надмина очекувањата

A1 Македонија, организаторот на А1 Game Fest 2019, најголемиот е-спорт и гејминг настан за оваа година, со задоволство објавува дека фестивалот на игрите оваа година ги надмина очекувањата на организаторите и учесниците и понуди вистинска забава за сите гејмери. На настанот на кој продефилираа повеќе од 10.000 посетители од земјата …

Повеќе »

ФИТР и УНДП ќе работат на зајакнување на иновации во јавниот сектор

Фонд за иновации и технолошки развој и Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП) потпишаа меморандум за соработка со кој преку заеднички активности ќе се работи на засилување на иновациските дејности и воведуваење иновативни процеси во јавниот сектор, поддршка за раст на малите и средни претпријатија, промоција на истражување и …

Повеќе »

Таа ја спечали најголема плата во Велика Британија: Заработила 9000 пати поголема плата од просечната

Денис Коутс, најплатениот извршен директор во Велика Британија и основач на глобалниот бизнис за коцкање Bet365 Group Ltd., оваа година доби рекордна плата од 323 милиони фунти (422 милиони американски долари). Денис Коутс одвоила скоро 277 милиони фунти за фискалната година до крајот на март 2019 година, според сметките на …

Повеќе »

Царовска: Со развојот на социјални услуги го менуваме моделот на поддршка за лицата со попреченост и прифаќањето на различностите 

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска учествуваше на работен состанок на којшто беа презентирани донесените подзаконски акти за социјални услуги изработени од МТСП, а поддржани во рамките на проектот „Поддршка на модернизација и деинституционализација на социјалните услуги“,  финансиран од Европската Унија. „Како Влада којашто се грижи за унапредувањето и заштитата на …

Повеќе »