МАРКЕТИНГ

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

Скопје, 21.09.2020 – На Меѓународниот балкански вински фестивал, кој годинава се одржа во Софија, Бугарија, од 17 до 19 септември 2020, беше соопштено дека во 2021, Меѓународниот балкански вински натпревар ќе се организира во Скопје, со што нашата земја ќе биде домаќин на реномирани меѓународни вински судии и експерти кои …

Повеќе »

„Хепи енд“ за Тик Ток

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри договор што ќе овозможи апликацијата ТикТок да продолжи да се користи во САД, благодарение на новата компанија „ТикТок глобал”, со која ќе управуваат Американци. Трамп изјави дека го одобрил договорот меѓу компаниите „Оракл” и „ТикТок”, во кој може да се вклучи и „Волмарт”, пренесува лондонски …

Повеќе »

Од денес САД тргнува со забрана за TikTok и WeChat

Министерството за трговија на САД планира да го забрани пристапот до ТикТок и ВеЧат во земјата денес кога ќе стапат на сила одлуките на претседателот Доналд Трамп. Си-Ен-Ен ја пренесува најавата на министерството дека секоја дистрибуција на апликации за овие социјални мрежи ќе биде забранета од денес и наведува дека …

Повеќе »

Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа, смета вицепремиерот за економски прашања

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска истакна дека како Влада градат концепт на едно општество за сите и оти е неблагодарно јавните пари да се делат по етничка основа. Битиќи денеска на прес-конференцијата со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован …

Повеќе »

Вечерва започнува 6.-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити

Вечерва, со почеток во 19 часот, во дворот на Кинотека на С. Македонија, ќе започне 6.-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити со филмот за бендот Њу Ордер, „Декади“. Оваа година Њу Ордер се артисти во фокус на Фестивалот и овој филм е еден вид посвета за бендот. Секое …

Повеќе »

Линдт го отвори најголемиот музеј и најголемата фонтана за чоколади во светот (фотографии и видео)

Вчера во Цирих беше отворен Домот на чоколадо Lindt (Chocolate House of Lindt) – рај за секој што сака чоколадо. Музејот ги носи своите гости на интерактивно патување, за време на кое им ги покажува „седумте чоколадни светови“ – од одгледување зрна какао до производство на чоколадо. Експонатите ја раскажуваат …

Повеќе »

За субвенции за инвертери 2.500 апликации, исплата од наредната недела

Скопје, 17 септември 2020 (МИА) – Околу 2.500 граѓани поднеле барања за субевции за инвертери во Скопје. На неколку пунктови тие веќе почнале да ги оставаат своите стари грејни тела, што е услов за исплата на субвенцијата, која треба да почне наредната недела. -До крајот на минатата недела имаше околу …

Повеќе »

Би-Би-Си објави рекордни продажби на ТВ и стриминг содржини

Вашингтон 16 септември 2020 (МИА) – Компанијата BBC Studios, подружница за продукција на комерцијални содржини на британската корпорација Би-Би-Си, во извештајот за фискалната 2019-2020 година, соопшти дека имала рекордна продажба на контент, вклучително и благодарејќи на зделките со американскиот стриминг сервис „Ејч-Би-Оу Макс”, германската ТВ компанија „Зи-Ди-Еф„ и руската „Јандекс”. …

Повеќе »

Нема продажба на ТикТок во САД

Њујорк, 14 септември 2020 (МИА) – Кинеската компанија Бајтденс (ByteDance), сопственик на популарната апликација ТикТок, го извести Мајкрософт дека нема да го продава американскиот бизнис, а наместо продажба, договорено е партнерство со корпорацијата Оракл. – Бајтденс нè извести дека нема да ги продава американските операции на ТикТок на Мајкрософт. Убедени …

Повеќе »