Breaking News

МАРКЕТИНГ

ШПАРКАСЕ БАНКА ОРГАНИЗИРАШЕ СПЕКТАКУЛАРЕН КОНЦЕРТ ВО ФИЛХАРМОНИЈА

На 1.3.2023 година, во преполна сала на Македонската филхармонија се одржа музички спектакл со Влатко Стефановски Трио, диригент Џијан Емин и филхармонискиот оркестар, во покровителство на Шпаркасе Банка АД Скопје. На настанот во присуство на голем број соработници, клиенти и претставници од медиумите свое кратко обраќање имаше г. Санел Кустурица, …

Повеќе »

ДЕНОТ НА ЖЕНАТА ГО СЛАВИМЕ ЗАЕДНО СО dm И УЖИВАМЕ ВО ПОПУСТИ ДО -50% НА ОДРЕДЕНИ ПАРФЕМИ , ШМИНКИ И ПОДАРОК СЕТОВИ!

ИЗБИРАМЕ ПОСЕБЕН ПОДАРОК ЗА НАШИТЕ ПОСЕБНИ ДАМИ! Во март ѝ посакуваме добредојде на пролетта, на подобрата, понасмеана верзија од нас самите, но ги славиме и жените – им даваме признание за сѐ она што они се, секој ден! Овој 8 Март прославете го со убави моменти и искажете им благодарност …

Повеќе »

Парс: Да се унапреди македонистиката на најеминентниот факултет за јазици во Турција

Отворањето нова Катедра за македонски јазик и литература и нов Лекторат по македонски јазик на Анкарскиот универзитет во Турција во текот на минатата година е многу значајна работа. Со ова уште повеќе ќе се зближат двете земји и двата пријателски народна. Во Турција и поконкретно во Анкара има голем интерес …

Повеќе »

Светска оркестарска премиера на „Македонисимо“ на Трпчески во Виена

Светска премиера на оркестарската верзија на музичкиот проект „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите се одржа синоќа во престижната концертна сала „Музикферајн“ во Виена, заедно со австрискиот оркестар Тонкунстлер и диригентот Јутака Садо од Јапонија, соопшти Здружението за култура и уметност „КултурОп“. „Музика која ги отвора ушите и срцата“, вака …

Повеќе »

Десет романи во трка за наградата „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2022 година, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вреднисти „Славко Јаневски“, во втората селекција избра десет романи што останаа во конкуренција за оваа престижна награда: 1. „Водни тела“, Ана Аврамовска, „Паблишер“ 2. „Папокот на светлината“, Венко Андоновски, „Три“ 3. …

Повеќе »

Мултимедијалната патувачка стрип изложба „CAN for Balkans“ вечер во Велес

По Романија, Албанија, Белгија и Србија, токму Велес ќе биде центар на стрип културата во земјава. Уметници и сценаристи, стрип теоретичари, професори, љубители на стрипот и гости од земјава и од странство ќе присуствуваат на отворањето на изложбата „CAN for Balkans“ вечер во 20 часот во Ликовниот салон во Велес, …

Повеќе »

Продолжува втората фаза од консултациите за креирање на новата Национална стратегија за млади 2023-2027

Агенцијата за млади и спорт со поддршка на партнерите Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА) и Програмата за развој на ОН (УНДП) продолжува со консултации и јавни дискусии за Националната стратегија за млади 2023-2027 кои ќе се спроведуваат на локално ниво во неколку општини. …

Повеќе »

„Мразам playback“ – изложба на фотографии од Никола Јовановиќ

Изложба на фотографии од Никола Јовановиќ насловена „Мразам playback“, која е посветена на алтернативната музичка сцена во Скопје и пошироко, вечер ќе биде отворена во Културно-информативниот центар – Скопје, Салон Империјал 2. На изложбата ќе бидат претставени 25 фотографии (колор и црно-бели) од крајот на декември 2020 до февруари 2023 …

Повеќе »

„Заедно за чисто Охридско езеро“ – Од секое купено Скопско издвојуваме по 1 денар за заштита на нашето природно богатство

„Што ќе оставиме зад себе?“ е главното прашање и порака која СКОПСКО ја упатува во новиот ТВ спот за долгорочната општествено одговорна платформа – НАША ГОРДОСТ. НАША ОДГОВОРНОСT, која првично беше претставена во декември минатата година. Платформата е создадена со една единствена цел – преку одговорно одложување на отпадот да …

Повеќе »

Од отпад до уметнички дела – започнува традиционалниот конкурс Trash for Art

Рециклирањето и креативноста се тесно поврзани.Пренамената на отпадните материјали за создавање на уметнички дела не само што го намалува отпадот туку и поттикнува имагинативно размислување и иновации. Пакомак ве повикува да му дадете нов живот на отпадот и да ги пријавите своите уметнички дела на Trash for Art наградниот конкурс. …

Повеќе »