Breaking News

МАРКЕТИНГ

Во Делчево втора работилница од проектот „Да се реализира ветеното – Буџетски мониторинг и Отворени финансии“

„Како се спроведува буџетски мониторинг и како се користи алатката отворени финансии“ беше темата на денешната работилница, втора по ред што се одржува во рамки на проектот „Да се реализира ветеното – Буџетски мониторинг и Отворени финансии“. Актовноста се реализира во насока на поддршка на изборните реформи во земјава. Проектот …

Повеќе »

Работилници „Селекција и рециклажа на отпадот за намалено загадување во општините Струмица, Ново Село и Босилово“

Во организација на Зелен институт денеска и утре во салата на Советот на Ново Село и Босилово ќе се одржат работилници од проектот „Селекција и рециклажа на отпадот за намалено загадување во општините Струмица, Ново Село и Босилово”. На двата настана ќе бидат презентирани резултатите од мониторингот на процесот на …

Повеќе »

Иван Шопов победи на Меѓународниот конкурс за хумористичен расказ „Алеко“ за 2022 година

Македонскиот писател Иван Шопов е победник на Меѓународниот конкурс за хумористичен расказ „Алеко“ за 2022 година, на кој пристигнале 104 раскази на 42 автори од 21 земја. – Жири-комисијата во состав Јордан Ефтимов, Михаил Вешим и Румен и Белчев за најдобар го избра расказот на Шопов „Географски откритија“. Наградата беше …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска од Давос: Ќе иницирам формирање Оддел за „Баукултур” во рамките на Министерството за култура

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, на втората Конференција на министри за култура „Алијанса Баукултур”, истакна дека за неа „Баукултур” е неопходност, а споделените искуства и заедничката акција се вистинскиот пат до добрите решенија. – Во „Баукултур” гледам силен мотив да иницирам формирање на Оддел за Баукултур во рамките на Министерството …

Повеќе »

Промоција на сликовницата „Танцот на шарените шамичиња“

Во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје сити мол“ денеска ќе се одржи промоција на новата сликовница „Танцот на шарените шамичиња“ од писателот Александар Прокопиев. Сликовницата, која е во издание на „Либи“, импринт на „Арс Ламина – публикации“, е дел од новата едиција „Љубов на прв збор“. Илустрациите се на Сања …

Повеќе »

Бронзен медал за Витомир Трајковски во Светската карате лига

Македонскиот каратист и член на клубот Макпетрол, Витомир Трајковски, освои бронзениот медал на Карате 1 Серија А во Атина. Трајковски во борбата за третото место го совлада Црногорецот Никола Маловиќ со 5:0. Ова е 45-ти медал за Макпетрол од досегашните повеќегодишни учества на Светската карате лига, а прво одличје оваа …

Повеќе »

Ексклузивна регионална премиера на „Убијците на мојот татко 6“ на 15 јануари само на mPLAY TV

  Популарната крими – трилер серија „Убијците на мојот татко“ се враќа со шеста сезона, a корисниците на МТЕЛ ќе имаат ексклузивна можност од 15 јануари да уживаат во регионалната премиера, еден месец пред останатата публика, преку мобилната апликација mPLAY TV. Во новата сезона креаторите на оваа веќе култна серија, …

Повеќе »

Потпишување Правилник за функционална проценка на децата и младите со попреченост

Во Владата денеска ќе биде потпишан Правилник за функционална проценка на децата и младите со попреченост. Правилникот ќе го потпишат министерите за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, за здравство, Беким Сали и за образование и наука, Јетон Шаќири, во присуство на претставничката на УНИЦЕФ во државава Патриција Ди Џовани. …

Повеќе »

Пакомак постави нови вендинг машини!

    Со цел поддршка и поттикнување на граѓаните во селекцијата на амбалажниот отпад Друштвото за постапување со амбалажен отпад Пакомак деновиве постави девет нови софистицирани вендинг машини во Веро Супермаркетите. Станува збор за дел од нова инвестиција која ќе вклучува вкупно 30 повратни вендинг машини за амбалажен отпад. Останатите …

Повеќе »

Спортскиот клуб Бенфика под истрага за местење натпревари

Португалскиот фудбалски гигант Бенфика е под истрага за наводно местење натпревари во периодот од 2016 до 2020 година, јавија локалните медиуми. Португалската полиција почна истрага откако во јавноста излегоа информации по хакерски напади на бројни клупски фајлови. Под истрага се сите луѓе кои во тој период биле дел од раководството, …

Повеќе »