Breaking News

МАРКЕТИНГ

Изложба на Наталија Пулејкова Радевска

Во ЈУ Дом на култура „Кочо Рацин“ – Скопје вечер со почеток во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба на Наталија Пулејкова Радевска. Отворањето на изложбата ќе биде во Галерија „КО-РА“ во малиот салон. сх/мд/

Повеќе »

Премиера на новиoт BMW Серија 7 и првиот BMW XM

Инспирирани од новата дефиниција за луксуз и Forwardism, компанијата М Кар, со емотивна и современа презентација, ги претстави најмоќните BMW модели од луксузниот сегмент. Првиот, целосно електричен модел од седмата генерација на BMW Серија 7, — BMW i7 и сензационалниот BMW XM, ја доживеаа својата македонска премиера, зрачејќи со чиста …

Повеќе »

Градот Скопје и Сојузот на спортови на Скопје ги одбраат најуспешните спортисти за 2022 година

Градот Скопје и Сојузот на спортови на Скопје им доделија награди на најуспешните спортисти за 2022 година во сениорска категорија, во младинска категорија, за најуспешен тренер, за најуспешна спортска екипа од Скопје, за најуспешен спортист во категорија на лица со инвалидност и најуспешен спортист- странец кој настапува за екипа од Скопје. …

Повеќе »

НАГРАДАТА “АНДРЕЈА ДАМЈАНОВ“ ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ДОДЕЛЕНА НА АРХИТЕКТОТ ЗОРИЦА БЛАЖЕВСКА

Архитектот Зорица Блажевска, професор при Архитектонскиот Факултет на Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, е добитник на наградата за животно дело “Андреја Дамјанов” за 2022 година. Оваа награда ја доделува Асоцијацијата на Aрхитекти на Македонија (ААМ), како признание за особени достигнувања и личен придонес во развојот на архитектурата и …

Повеќе »

Отпадот ги заменува фосилните горива во цементната индустрија

Кога кантите со отпад се собираат, отпадот вообичаено се носи во постројка за третирање на отпад. Тука, различните типови на отпад се сортираат и се праќаат на преработка, и од нив се добиваат нови шишиња, лименки, хартија и пластика. Ова е најдоброто искористување на ресурсите – истата количина повторно се …

Повеќе »

Промоција на избраните дела во десет томови од Раде Силјан

Во уметничката галерија при Домот на културата „Ацо Шопов“ од Штип утре на пладне ќе се одржи промоција на Избраните дела во десет томови од современиот македонски писател, Раде Силјан. Книгите се проследени со толкувања од Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Витомир Митевски, Луан Старова, Паскал Гилевски, Гоце Смилевски, Санде Стојчевски, …

Повеќе »

Соопштение до медиуми: Women In Tech Macedonia организира предновогодина хуманитарна забава

Со гордост Women In Tech Macedonia ве покануваат на предновогодишна хуманитарна забава со почеток во 21:00 часот на 22ри декември во Среќа бар. „Во соработка со Ways2Help  и Startup Macedoniа ја организираме оваа предновогодишна хуманитарна забава со што ќе донесеме насмевка на дечиња од социјално загрозени семејства во овој период …

Повеќе »

Прва Академија на Црвениот крст за дисеминатори за Меѓународно хуманитарно право

Црвениот крст на Република Северна Македонија во рамки на програмата за промоција на Меѓународното хуманитарно право од денеска до 21 декември ја организира првата Академија за дисеминатори за Меѓународното хуманитарно право со поддршка од Меѓународниот комитет на Црвен крст. Како што е најавено, настанот ќе го отворат претседателот на државата …

Повеќе »

Поетот Михаил Ренџов добитник на орденот „Свети Никола“ на Општина Штип

Општина Штип годинава орденот „Свети Никола“ ќе го врачи на поетот Михаил Ренџов. Признанието „Свети Никола“ ќе го добијат Штип Сити Мол, Центарот за поддршка на лица со интелектурална попреченост „Порака“ и универзитетскиот професор Снежана Мирасчиева. Во соопштението до медиумите од кабинетот на градоначалникот на Општина Штип се наведува дека …

Повеќе »

Ѓорѓиевски: КУД ,,Китка” е наша гордост и чувар на македонскиот идентитет

Градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, синоќа присуствуваше на одбележувањето на 54 годишнината од постоењето на КУД „Китка“ од Драчево, информираат од општина Кисела Вода. Во своето обраќање до присутните тој се заблагодарил за поканата и за сè што прават во насока на зачувување на нашата вековна традиција преку …

Повеќе »