МАРКЕТИНГ

Петар Богојески избран за нов член на Извршниот одбор на Македонско-американската алумни асоцијација (МААА)

Промоторот на Македонски концепт, Петар Богојески е избран за нов член на Извршниот одбор на Македонско-американската алумни асоцијација (МААА). “Изразувам искрена благодарност до сите членови на MAAA кои на вчерашната собраниска седница, преку тајно гласање со огромно мнозинство ме избраа да бидам дел од Извршниот одбор на оваа организација, а …

Повеќе »

САЕМОТ НА КНИГА СО ПРОДОЛЖЕНО РАБОТНО ВРЕМЕ ДЕНЕС И ВО САБОТА

Поради зголемениот интерес од страна на читателската публика, а воедно и поради почитување на протоколите за заштита од Ковид – 19, организаторите на Саемот на книга заедно со Македонската Асоцијација на издавачи, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија – ЗИКМ, Здружението на албанските издавачи од Македонија и Сојузот на албански издавачи во …

Повеќе »

Попусти и супер акции за новата учебна година во Скопје Сити Мол

Се ближи почетокот на новата учебна година, а тоа значи дека е време да се подготвите Вие и Вашите деца за перфектен и безбеден старт. Во овој период во Скопје Сити Мол Ве чекаат супер акции и попусти кои продавниците ги подготвија за Вас и Вашите најмили. Во периодот што …

Повеќе »

Трикови за штедење додека пазариш

Септември, вообичаено, е месецот кога домаќинствата имаат најголеми трошоци, особено доколку во семејството има ученици. По летниот одмор, родителите ги чека шопинг треска која кулминира со нови ранци за в училиште, тетратки, боички, моливи, есенски јакни и нови патики затоа што детето ги надраснало ланските… Годинава за првпат треската на …

Повеќе »

Македонски Телеком ја креираше Skopje ZOO – апликација за дигитално искуство на сите посетители во Зоолошката градина Скопје

Откријте го шарениот и разновиден животински свет на Зоолошката градина – Скопје преку новата мобилна апликација Skopje ZOO, која од денеска е достапна на Play Store и App Store. Лансирањето на интерактивната апликација со која посетителите ќе добијат сосема поинакво доживување преку технологијата го означува почетокот на партнерството на Македонски …

Повеќе »

Opel продолжува со развојниот план и има нов бизнис модел во Србија, Црна Гора, Северна Македонија и Албанија

Opel продолжува да ја развива својата бизнис стратегија на одредени пазари во Европа, објавувајќи го новиот важен соработник за Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и Северна Македонија. Со цел да се постигне саканиот пораст во регионот, производителот донесе одлука бизнисот во овие неколку земји да го довери на веќе добро …

Повеќе »

ИЗВЕСТУВАЊЕ до депонентите на “Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување

Ги информираме депонентите на “Еуростандард банка” АД во стечај со право на обесштетување и јавноста дека на ден 15.09.2020 година, вторник, ќе започне исплатата на обесштетувањето на осигурениот износ на нивниот депозит до законски утврдениот максимален износ од 1.850.889 денари. Исплатата ќе се извршува преку четири деловни банки и тоа …

Повеќе »

Седум поетски остварувања се избрани во потесниот круг за наградата „Антево перо” за 2020 година и од нив ќе биде прогласена победничката стихозбирка

На годинешниот Конкурс за наградата „Антево перо”, именувана според великанот на македонската поезија Анте Поповски, а која се доделува како исклучително поетско признание за необјавена стихозбирка на македонски јазик, пристигнати се 96 авторски ракописи.Соопштувајќи го овој податок, жири комисијата во состав проф. д-р Венко Андоновски, (претседател) д-р Атина Цветаноска и …

Повеќе »

Владата преку Фонд за млади умови и засилена практична настава ќе ја зголемува вработеноста на младите

Скопје, 8 септември 2020 (МИА) – Формирање Фонд за млади умови, воведување Закон за младинска гаранција, засилена практична настава, но и продолжување на исплатата од 3.000 денари месечно младински додадок се дел од клучните приоритети на кои Влада ќе се посвети во својот четиригодишен мандат со цел зголемување на вработеноста …

Повеќе »