МАРКЕТИНГ

Хакери ги земаат парите на луѓето преку нова измама на Фејсбук

Со масовното користење на социјални мрежи станува масовно и нарушувањето на интернет идентитетот. Имено, хакери навлегуваат во профилите, пишуваат лични пораки од странско име и повикуваат за испраќање на sms. За експертите непријатното искуство не е ништо ново. Напротив – со масовното користење на социјални мрежи станува масовно и нарушувањето …

Повеќе »

Публицис Македонија со бронза на Европскиот креативен фестивал Евробест 2014

На завршната церемонија на европскиот креативен фестивал Евробест 2014 кој се одржа во Хелсинки, Финска, Публицис Македонија се закити со уште една награда за проектот Alzheimer’s News Editors работена за Националниот институт за неврологија. На фестивалот агенциите се натпреваруваа со најкреативните проекти во вкупно 15 категории, а Публицис Македонија ја …

Повеќе »

Lufthansa создава нова нискотарифна компанија

Најголемиот европски авиопревозник, Lufthansa најави создавање на своја нискотарифна компанија – Eurowings. Главен партнер во проектот е германско-турската авиокомпанија Sun Express, а новата формација ќе биде стационирана во Келн. Се очекува таа да почне да оперира во крајот на 2015 година, пренесува Deutsche Welle. На овој начин Lufthansa ќе се …

Повеќе »

Очекувано, новиот Passat ги освои максималните 5 ѕвезди на Euro NCAP

• Највисока оценка за Passat и Passat Variant • Патниците и пешаците се одлично заштитени во случај на вонредна состојба Независната европска организација за заштита на потрошувачите Euro NCAP му ги додели максималните 5 ѕвезди на новиот Passat. Со тоа новиот Passat од осмата генерација, се смета за еден од …

Повеќе »

Скопско почна со производство на Темно пиво во Македонија

Пивскиот бренд со најдолга традиција во земјата – СКОПСКО доби нова екстензија на брендот, втора во последните две години. Најновата инвестиција на Пивара Скопје АД во развојот на пивската култура во Македонија и домашната индустрија е СКОПСКО Темно. „Респектирајќи го огромното значење на СКОПСКО за домашната пивска индустрија, неговата репутација …

Повеќе »

Автомобилот кој отвора нова ера во дизајнот

• Audi го претстави својот иден дизајн во Лос Анџелес • „Совршен пример за гените на Audi” – д-р Улрих Хекенберг, раководител на секторот за развој • „Поглед кон идните модели на Audi” – Марк Лихте, главен дизајнер на Audi

Повеќе »

Поглед кон Тајванската индустрија

Со децении Тајван се концентрира на информатичката технологија, за да изгради солидна основа на трошоците за научна и истражувачка дејност. Како резултат на тоа, најновите електронски производи како персонални компјутери, паметни телефони, уреди за складирање, широкопојасна опрема и мултимедијални плеери од Тајван се секогаш на врвот на табелата на глобално …

Повеќе »

Електричен мотоцикл крева до 344 км / ч.

Електричен мотоцикл за прв пат ја освои популарната американска трка Pikes Peak во Колорадо. Тоа е модел на компанијата Lightning Motorcycles и се вика LS-218. Максималната брзина му достигнува до 344 км/ч. Тоа е вредност, со која не можат да се пофалат повеќето од класичните бензински мотори на пазарот. LS-218 …

Повеќе »

Како технологијата ја промени трговијата на мало?

Трговците се стремат да ги задржат пазарните позиции така што инвестираат во технологијата и современиот дизајн на продавниците, со цел да останат конкурентни во средината на засилената дигитализација. Ова е главниот заклучок од извештајот на Colliers посветен на промената во трговијата на мало со се поголема пенетрација на високата технологија …

Повеќе »