МАРКЕТИНГ

Како едно 17 -годишно девојче успеа да создаде компанија за 250 милиони долари

Ако мислите дека е невозможно да се создаде бизнис уште на рана возраст, се лажете! Историјата на едно неверојатно девојче од Аризона, САД покажува како соништата може да станат реалност, пренесува Yahoo. Бела Вијмс е девојка на 17 години и учи во средно училиште. Нејзината приказна започнува кога таа била …

Повеќе »

Walt Disney го купува водечкиот производител на видео за YouTube

Американската корпорација Walt Disney ќе се здобие со компанијата Maker Studios, која е една од најголемите производители на видео за YouTube, информираше агенцијата Reuters. Вредноста на зделката е околу 500 милиони американски долари. Според изворот на британските медиуми сумата може да скокне до 950 милиони долари, ако продавачите успеат да …

Повеќе »

Шпанска компанија го лансира првиот “печатач за храна”

Шпанската компанија од областа Каталонија, Natural Machines ја започнува продажбата на првиот 3-D печатач за храна, информираше весникот El Pais и агенцијата EFE. Производството на уредот започнува во Кина, и пред да се појави веќе има над 400 нарачки. Тие се од различни делови на светот – од Кина до …

Повеќе »

Британската Tesco влегува на индискиот пазар

Британската Тesco влегува на индискиот пазар. Компанијата потпиша договор за заедничко вложување со Trent Hypermarket Limited (THL). На овој начин британскиот супермаркет стана првиот странски синџир, кој влегува на индискиот пазар за малопродажба по извршените промени во секторот од страна на локалната власт. Од 2008 година меѓу двете компании постои …

Повеќе »

Pepsi ги шокираше жителите на Лондон со нова улична реклама

Pepsi Max ја започна кампањата Unbelievable, шегувајќи се со лондончани кои чекаат на автобуската станица во англиската престолнина. Автобуската станица на улицата Њу Оксфорд била опремена со скриена дигитална технологија. Погледнете како е направена рекламата и реакциите на некои луѓе кои чекаа на автобуската станица:

Повеќе »

Прогнозираат 75 % раст на мобилното рекламирање во светот оваа година

Раст од 75% на годишна основа на трошоците за мобилно рекламирање, оваа година прогнозираше eMarketer. Според изданието 31.45 милијарди долари во 2014 ќе бидат потрошени за мобилно рекламирање. Тоа е една четвртина од вкупните трошоци за дигитално рекламирање. Лидер на пазарот со удел од 46.8 % од приходите од мобилна …

Повеќе »

LG и Google со заеднички часовник

LG Electronics ( LG ) и Google соработуваат на часовникот LG G Watch со оперативен систем Android Wear, која ја проширува примената на платформата Android до нејзината употреба во преносни додатоци. Часовникот ќе биде компатибилен со широк спектар на Android телефоните и ќе доставува релевантни информации до корисниците, кога имаат …

Повеќе »

Ferrari Land во Шпанија

Ferrari во 2016 година ќе го отвори првиот забавен парк во Европа и првиот тематски хотел, посветен на познатата марка автомобили во ПортАвентура ( PortAventura ) – еден од најголемите европски рекреативни комплекси, кој се наоѓа во североисточниот дел на Шпанија, соопштија партнерите во проектот, пренесува Франс прес. ПортАвентура и Ferrari …

Повеќе »

Porsche инвестира € 300 милиони во фабрика

Porsche инвестира 300 милиони евра, за да ја удвои големината на фабриката во Цуфенхаузен, предградие во јужниот германски град Штутгарт, информираше економик. Проширувањето вклучува нов погон за производство на мотори, високотехнолошки центар за обука и канцеларии. Изградбата ќе заврши до 2016 година, наведува компанијата.

Повеќе »