МАРКЕТИНГ

Red Dot награда за ŠKODA Rapid Spaceback, автомобилот кој ги освои срцата на дизајнерите

>ŠKODA Rapid Spaceback: Креативниот компактен автомобил ја освои наградата „Red Dot“ – за највисок дизајнерски квалитет на производот. > ŠKODA Octavia RS доби специјална награда од жирито > Брендот ŠKODA ја прославува својата седма Red Dot награда ŠKODA Rapid Spaceback ја освои глобално посакуваната награда „Red Dot“ за исклучителен дизајн …

Повеќе »

Google и Novartis развиваат „паметна леќа” за дијабетичари

Технолошкиот гигант Google потпишал договор со фармацевтската компанија Novartis за развој на „паметни” леќи наменети да помогнат на дијабетичарите со следење на шеќерот во крвта. Ова е уште еден чекор на интернет гигантите во насока здравствени уреди, забележува Financial Times. Novartis, еден од најголемите фармацевтски гиганти во светот, ќе развива …

Повеќе »

Го продаваат најскапиот часовник Patek

Аукциската куќа „Сотби” соопшти дека го пушта во продажба часовникот Henry Graves Supercomplocation, кој се проценува на 16 милиони долари. Уредот е познат како „најскапиот часовник кој некогаш е направен од човечка рака”, забележуваат од „Сотби”. Тој ќе биде продаден на 14 ноември во Женева. „Листата на квалитетите со кои …

Повеќе »

Шест милионитиот Audi автомобил со quattro погон

• Производствен јубилеј на Audi • Речиси секој втор Audi автомобил е опремен со Quattro погон • Членот на одборот на директори за производство д-р Хуберт Валтл изјави: „Глобалниот успехот на Quattro е мотивација за производствениот тим”

Повеќе »

Lindt ја стекнува американска компанија

Швајцарската компанија производител на чоколадо и чоколадни производи Chocoladefabriken Lindt & Spruengli соопшти дека ќе ја преземе Russell Stover, САД. Компанијата е семејна сопственост, а вредноста на зделката сеуште не е пријавена. Lindt ќе биде третиот најголем производител на чоколадо во САД. Производите на Russell Stover се продаваат во повеќе …

Повеќе »

Новата реклама на BMW M4 и жед за брзина на невообичаено место

Често стануваме гледачи на рекламните кампањи на познати брендови, кои се навистина интригантни, особено оние на автомобилските компании. Од BMW ни подготвиле едно “шоу” во новата реклама “Ultimate Racetrack” за BMW M4. BMW заедно со канадската рекламна агенција Cundari, го создавале ова рекламно видео, со што германската компанија повторно нагласува …

Повеќе »

Adidas го совлада Nike во битката на Светското првенство

Светското првенство во фудбал заврши со титула за Германија, додека во исто време при битката на концерт за спортска опрема Adidas го совлада Nike. Механиката на оваа победа личи извонредно на онаа на успехот на Германија на фудбалскиот терен: прецизност против самоувереност, пишува Bloomberg. На светскиот пазар за спортска опрема …

Повеќе »

Бидете и Вие дел од хуманитарната акција на Стопанска банка „Подари насмевкаˮ

По повод 70-годишнината од постоењето на Стопанска банка, изминатиов викенд во неколку градови низ Македонија ќе бидат одржани различни настани како дел од големата хуманитарна акција „ПОДАРИ НАСМЕВКА“. Во сабота на женската плажа во Струга, по 17:00 часот, стружани како и туристи од земјава ќе имаат можност да се забавуваат …

Повеќе »

Бразилските фудбалски фанови појадуваат македонски мусли – Виталиа отсега со извоз во далечниот Бразил!

„Извозот во Бразил за нас е огромен успех кон освојување на нови пазари. Вклучувајќи ја и оваа јужноамериканска држава, производите на Виталиа се достапни во 31 земја ширум светот. Ова е уште една потврда дека Виталиа создава врвни производи според светски стандарди препознатливи со својот квалитет и оригиналност. Отсега и …

Повеќе »