МАРКЕТИНГ

Gucci продава легендарни мириси вредни 1 милион долари

Минимална цена од 1 милион долари најави Gucci Parfums како износ за поддршката за хуманитарната иницијатива Chime For Change. Иницијативата започна пред 2013 година, а коосновачи на иницијативата, се Салма Хајек и Бијонсе. Секој производ од колекцијата за хуманитарната иницијатива има единствен код кој клиентите на брендот треба да го …

Повеќе »

BlackBerry со помала од очекуваната загуба

Канадскиот производител на smartphone BlackBerry забележа помала загуба од очекуваната на аналитичарите. Компанијата изгубила 423 милиони долари во фискалниот четврти квартал изминатата година. Една година порано производителот имаше профит од 98 милиони долари. Приходите на BlackBerry се намалија за 64 % во текот на годината, достигнувајќи до 976 милиони долари …

Повеќе »

Банкомат за колачи проработи во Њујорк (Фото)

Њујорк веќе нуди уште една атракција (а и корисна услуга) на жителите и гостите. Во градот проработи уред сличен на банкомат, што сепак не ” пушта ” пари, туку колачи, пренесува Ројтерс. Иако се ладни температурите, љубопитните корисници веќе купуваат пред машината за колачи, поставена во Менхетен.

Повеќе »

Instagram достигна 200 милиони корисници

Сервисот за споделување на фотографии Instagram најави дека има повеќе од 200 милиони активни корисници, пишува специјализираното списание PC Magazine. Клучното достигнување доаѓа 13 месеци откако Instagram достигна 100 милиони корисници. 50 милиони луѓе се регистрирани само во последните шест месеци. Во времето корисниците на Instagram објавиле импресивен број од …

Повеќе »

Како едно 17 -годишно девојче успеа да создаде компанија за 250 милиони долари

Ако мислите дека е невозможно да се создаде бизнис уште на рана возраст, се лажете! Историјата на едно неверојатно девојче од Аризона, САД покажува како соништата може да станат реалност, пренесува Yahoo. Бела Вијмс е девојка на 17 години и учи во средно училиште. Нејзината приказна започнува кога таа била …

Повеќе »

Walt Disney го купува водечкиот производител на видео за YouTube

Американската корпорација Walt Disney ќе се здобие со компанијата Maker Studios, која е една од најголемите производители на видео за YouTube, информираше агенцијата Reuters. Вредноста на зделката е околу 500 милиони американски долари. Според изворот на британските медиуми сумата може да скокне до 950 милиони долари, ако продавачите успеат да …

Повеќе »

Шпанска компанија го лансира првиот “печатач за храна”

Шпанската компанија од областа Каталонија, Natural Machines ја започнува продажбата на првиот 3-D печатач за храна, информираше весникот El Pais и агенцијата EFE. Производството на уредот започнува во Кина, и пред да се појави веќе има над 400 нарачки. Тие се од различни делови на светот – од Кина до …

Повеќе »

Британската Tesco влегува на индискиот пазар

Британската Тesco влегува на индискиот пазар. Компанијата потпиша договор за заедничко вложување со Trent Hypermarket Limited (THL). На овој начин британскиот супермаркет стана првиот странски синџир, кој влегува на индискиот пазар за малопродажба по извршените промени во секторот од страна на локалната власт. Од 2008 година меѓу двете компании постои …

Повеќе »

Pepsi ги шокираше жителите на Лондон со нова улична реклама

Pepsi Max ја започна кампањата Unbelievable, шегувајќи се со лондончани кои чекаат на автобуската станица во англиската престолнина. Автобуската станица на улицата Њу Оксфорд била опремена со скриена дигитална технологија. Погледнете како е направена рекламата и реакциите на некои луѓе кои чекаа на автобуската станица:

Повеќе »