МАРКЕТИНГ

Недела на штедење со Стопанска банка

Штедењето како активност на редовно вложување на слободните средства на клиентите со динамика која е во согласност со можностите за вложување на клиентот, обезбедува подобар квалитет на живот и поголема сигурност за иднината на поединецот и на целокупната економија. Ги разбираме потребите на клиентите, нивните желби и планови и ја …

Повеќе »

Twitter го надмина Facebook во популарност меѓу тинејџерите

Twitter го надмина Facebook како социјална мрежа со најголемо влијание меѓу тинејџерите. Тоа го покажува последниот полугодишен извештај на Piper Jaffray за ширењето на социјалната мрежа меѓу младите луѓе, информираше “Бизнис инсајдер”.

Повеќе »

HP пушта поевтин и побрз 3D принтер до средината на 2014

Сакаме да станеме лидери на овој пазар, истакна извршниот директор на компанијата Мег Витман. HP работи на 3D принтер кој ќе се претстави до средината на 2014 година. Тоа го најави извршниот директор на компанијата Мег Витман за време на технолошката конференција во Бангкок, пренесува Business Insider.

Повеќе »

Производителот на Mercedes-Benz со поголема добивка отколку што се очекуваше

Германската автомобилска компанија Daimler, која е производител на луксузни возила Mercedes-Benz, забележа поголема од очекуваната добивка во третиот квартал на годината, пренесе “Блумберг”. Профитот на компанијата пред оданочување во третиот квартал порасна за 16% до 2,23 милијарди евра од 1,92 милијарди евра една година порано. Аналитичарите очекуваа добивка во износ …

Повеќе »

Интервју со Перица Вичишки, генерален директор на Атлантик Трејд Скопје

1.Вие сте генерален директор на Атлантик Трејд Скопје, која под свое крило ги има супербрендовите „Аргета“, „Кокта“ ; „Цедевита“„Гранд Кафа“„Смоки“„и многу други. Секој од овие брендови има различна мисија, визија и целна група. Како успевате да ги организирате и координирате истовремено сите различни стратегии?

Повеќе »

Над 1.000 долари за акција на Google

Рекордното ниво од над 1.000 долари за акција за првпат го достигна гигантот Google по објавувањето на финансиските резултати за третиот квартал. Само за еден ден нивната цена скокнала за 13%, и за акција се тргуваше за 1007.40 долари, објавија CNBC.

Повеќе »

LG ги малтретира корисниците со реклами

LG најде нов начин на кој ќе може да води антикампња против конкурентите во мобилната индустрија со тоа што негативните реклами ги пласира директно до сопствениците на iPhone 5s, HTC One и Samsung Galaxy S4, пренесува порталот телефони. Досега се покажа дека мајстори за водење негативна рекламна кампања се Microsoft …

Повеќе »

Како Walmart ги распределува комуникациските активности?

“За нас Facebook беше голема иновација”, коментира Стивен Квин, главен маркетинг директор на Walmart пред Advertising Age. Фејсбук страницата на синџирот има над 34 милиони фанови, од кои речиси 140 илјади комуницирале со неа во рамките на изминатиот месец. Тоа подразбира интензивна комуникација и упатува сериозни предизвици за маркетинг тимот …

Повеќе »

Twitter ангажираше човек од Google за директор на продажба

Twitter го ангажираше Џ. Хиршле како директор за продажба. Во Google, тој беше на чело на одделот за медиуми и рекламирање, а во Twitter ќе биде во екипaта која продава реклами на трговски компании. Ова го соопшти портпаролот на микроблогот, пренесува Блумберг.

Повеќе »