Breaking News

МАРКЕТИНГ

Заедничка обука на ЕБР и црногорската Посебна полициска единица

Во Центарот за обука на Секторот на посебните полициски единици во подгоричката населба Златица од 13 до 22 февруари, се одржува заедничка обука на припадници на Посебните полициски единици (ПЈП) од Црна Гора и Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на македонската полиција, од областа на воспоставување и одржување на јавниот …

Повеќе »

Научен труд за неолитскиот локалитет Влахо објавен во археолошкото списание Antiquity

Научен труд за неолитскиот локалитет Влахо кај Живојно во Пелагонија на Центарот за истражување на предисторијата е објавен во престижното археолошко списание Antiquity кое го издава Универзитетот во Кембриџ. Во едицијата Project Galery на ова списание се сумирани последните сознанија за оваа неолитска населба која, според стручните лица, е мошне …

Повеќе »

Доделени британските БАФТА награди за филм и ТВ

Доделувањето на наградите на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА) во Лондон синоќа собра некои од најголемите холивудски ѕвезди. А, со седум одличја од вкупно 14 номинации, филмот за Првата светска војна – „На Запад ништо ново“ (All Quiet On The Western Front) ја освои вечерта. Oстварувањето на …

Повеќе »

Скопје Сити Мол го донираше приходот од Сити Театарот на “Дневен центар – Доза среќа”

Скопје Сити мол го докажува својот статус на општествено одговорна компанија, која преку продадените билети од 3-те минатогодишни циклуси на театарски претстави во Сити театар донираше 250,000 ден. за Здружението за рехабилитација и инклузија на лица со Даунов синдром “Дневен центар – Доза среќа”од Скопје. Взаемно со нашите посетители придонесуваме …

Повеќе »

Промоција на новиот албум на FIN Project Orchestra

Во Аудио центар Болин во ГТЦ денеска ќе се биде промовиран новиот јубилеен, петти по ред албум FIN Project Orchestra. Оркестарски аранжмани подготвија Јован Јовановски, Сенад Усеин и Билјана Петровска, а автор и продуцент е Никола Стојковски. Низ седум музички нумери и стихови од неколку великани на македонскиот пишан збор …

Повеќе »

Вредносните ваучери од dm се совршениот подарок за 8 Март!

Дали сте запознаени со вредносните ваучери од dm, кои се совршен подарок за секоја пригода? Во пресрет на 8 Март, Ви нудиме едноставен и брз начин да дојдете до соодветен подарок, независно дали станува збор за деловни партнери од „понежниот пол“, или едноставно, за некоја драга личност во вашиот живот. …

Повеќе »

Промоција на два броја „Филозофска трибини“

Во Свечената сала на Филозофскиот факултет, денеска напладне ќе бидат промовирани два броја од единственото специјализирано филозофско списание на македонски јазик „Филозофска трибина“ (29 & 30). Издавач на списанието е Филозофското друштво на Македонија, а настанот го организираат Институтот за филозофија при Филозофскиот факултет и Друштвото. Изданијата ќе ги промовира …

Повеќе »

Меѓаши ќе ги презентира наодите од работата на Ало Бушавко

Тимот на Првата детска амбасада во светот Меѓаши денеска на прес-конференција ќе ги презентира наодите од работата на Ало Бушавко – телефонот за деца и млади 070 390 632 при ПДАС Меѓаши за 2022 година. Како што е најавено, ќе биде даден осврт за извештајот и преглед на главните причини …

Повеќе »

Арсовска: Покрената постапка за штетен договор за поставување светлечки билборди

Отпочната е постапка за билбордите и светлечките реклами низ градот, не само пред Град Скопје, туку и пред судските инстанци и Комисијата за заштита на конкурентноста, бидејќи се утврдени прекршувања, изјави на денешната Седница на Советот на Град Скопје, градоначалничката Данела Арсовска, одговарајќи на советничко прашање. – Што се однесува …

Повеќе »

Активирај ја Екомак апликацијата и освој зелени поени

    Дали знаете дека можете активно да се вклучите во процесот на селекција на отпад и притоа да добивате награди? Како? Многу едноставно! Старите лименки или шишиња однесете ги до повратните вендинг машини кои „Пакомак“ веќе ги постави на повеќе локации низ Скопје. Нивна цел е да ги мотивира …

Повеќе »