МАРКЕТИНГ

Акциите на Twitter паднаа за 10% по објавувањето на финансиските резултати

Во почетокот на неделата Twitter објави добивка која одговара на очекувањата на аналитичарите, но и покрај тоа акциите на компанијата поевтинија значително. Профитот на социјалната мрежа за третиот квартал е во износ од 1 цент по акција. Приходите за периодот изнесуваат 361 милиони долари, а за истиот квартал од минатата …

Повеќе »

Toyota е најпродаван автомобил во светот

Јапонскиот производител на автомобили Toyota останува лидер во продажбата за првите три квартали од годината, пренесоа американските медиуми. Компанијата оствари 7,615 продадени автомобили во светот, што е раст од 3% во однос на истиот период минатата година. За периодот јануари-септември Volkswagen објави дека продажбата на компанијата изнесува 7,4 милиони возила. …

Повеќе »

„Тиквеш“ со наградата за квалитетот и иновациите во туризмот

Винарската визба „Тиквеш“ е добитник на годинешната награда „За нов квалитет во туризмот 2014“. Наградата, која за првпат е востановена во 1997-ма година од страна на влијателното списание за туризам во регионот – „Туристичка призма“ од Нови Сад, им се доделува на компании кои забележале исклучителни постигнувања во подигнување на …

Повеќе »

ВИП: Финансиски резултати за третиот квартал од 2014

Продолжува растот на постпејд корисничката база, регулацијата на интерконекциските цени и жестоката конкуренција ги погодија резултатите Телеком Австрија Групацијата денес ги објави резултатите од своето работење за третиот квартал од 2014г. За првпат извештајот за Република Македонија ги содржи податоците за Вип оператор и Близу Македонија, по преземањето на компанијата …

Повеќе »

Кои сектори ќе бидат најмногу под влијание од „Интернет на нештата”?

„Интернет на нештата” се појави како трет бран во развојот на интернетот. Се појави во 1990 и поврза 1 милијарда корисници низ светот со помош на персоналните компјутери, а во 2008 со мобилниот интернет поврза 2 милијарди лица преку смартфоните. „Интернет на нештата” се очекува да се поврзе 28 милијарди …

Повеќе »

Русија изгуби 1 милијарда рубљи само за еден час

Банката на Русија потроши најмалку 1 милијарда рубљи само во првиот час од започнувањето на Московската берза, како дел од активностите на банката, соопшти Интерфакс. Курсот на доларот достигна 41,59 рубли, што е историски максимум. Еврото пак се тргува за 52,5 рубљи. Централната банка на Русија потроши најмалку 1,05 милијарди долари, …

Повеќе »

Дождот ги намали приходите на Heineken

Heineken има зошто да се лути на времето. Компанијата најави пониски резултати од очекуваните за третиот квартал. Како глвана причина се наведува дождливото лето во Европа. Холандската компанија предвиде пад на продажбата како во западниот, така и во источниот дел на континентот, пренесува „Ројтерс”. Продажбата е намалена за 1,5% до …

Повеќе »

Lloyds ослободува 9 000 вработени поради преориентирање во онлаин банкарство

Банкарската група Lloyds ќе ослободи околу 9.000 свои вработени, пишува Bloomberg, повикувајќи се на свои извори. Плановите на најголемиот заемодавец во Велика Британија е да се преориентираат за повеќето клиенти во онлајн банкарство. На 28 октомври ќе биде претставена тригодишна стратегија за оптимизирање на операциите, вклучувајќи затворање на филијали и автоматизирање …

Повеќе »

Microsoft се откажува од брендот на Nokia Lumia

Microsoft Corp се откажува од брендот нa паметни телефони Nokia Lumia. За The Verge, од Microsoft потврдија дека почнуваат постепено да го повлекуваат брендот Nokia од своите мобилни производи, и процесот ќе започне во Франција. Трансакцијата, во која Microsoft го купи бизнисот на Nokia со мобилни телефони, беше завршена во …

Повеќе »