МАРКЕТИНГ

Такси во кое секој би влегол

По улиците на Њујорк се движи неверојатно такси. Тоa е дизајниранo да изгледа како вистинска временска машина. Таксито DeLorean е создадено од Мајк Лубрано и Ким Јау за креативната рекламна кампања на компанијата за моден дизајн Nooka.

Повеќе »

Како да продадете евтин производ, сеедно што е скап

Што е цената ? Износот што клиентот ќе го плати за вашиот производ. Начинот на кој трговецот го пренесува производот на клиентот, ја намалува или зголемува вредноста на производот. Правилото важи за продажба на сè. Сум видел трговец да се однесува кон производ за 40 долари како кон производ за …

Повеќе »

Pazar3.mk сега и во Србија

Семејството на Pazar3 продолжува да расте! Најновиот член на Pazar3 е Mojtrg.rs неодамна присутен на интернет пазарот на нашиот сосед – Србија. Сега, луѓето може да купуваат и продаваат во 5 различни земји. Погледнете го најновиот сајт во Србија: www.mojtrg.rs.Како што покажува и самото име Mojtrg (мој пазар) треба да …

Повеќе »

Маркетинг, кој работи

Секоја средно голема фирма работи со маркетинг стратегија. За жал, некои од стратегиите на современиот бизнис се неефикасни и речиси осудени на неуспех. Маркетингот, кој навистина работи, секогаш ги има следниве карактеристики:

Повеќе »

Sharp дојде до профит

Јапонската компанија Sharp дојде до профит. По три години реформи технолошкиот гигант пријави приходи, информираше ” Би -Би-Си “. Од фирмата пријавија нето добивка во размер од 114 милиони долари за последните 12 месеци сметано до март 2014 година. Очекувањата беа за двојно пониска добивка. Плановите за следната година 2015 …

Повеќе »

Добивката на ” Nissan ” со 10 % повеќе

Добивката на ” Nissan ” за последната година се зголемила за 10%, благодарение на повеќе продажба, намалување на трошоците и на намалувањето на курсот на јенот, соопшти ” ББЦ ” . Втората по големина компанија за автомобили во Јапонија изјавила дека нето добивката за минатата година, од март 2013 година …

Повеќе »

SEAT ќе го има своето прво SUV возило

SEAT ќе има компактно теренско возило – SUV во својата гама. Производителот речиси две години работеше на дизајнот и развојот на овој производ. Промоцијата на моделот ќе започне во 2016 година. “Ова е одлична вест, бидејќи SEAT влегува во нов сегмент, кој е еден од најголемите и најбрзо растечки во …

Повеќе »

Focus Money: Audi е омилен бренд на клиентите за 2014 година

Audi го освои наградата за квалитет “Омилен бренд на клиентите за 2014 година”. Наградата ја доделува здружението „Германски потрошувачи“. Со овластување од Focus Money, преку истражувањето познато како „Омилен бренд на клиентите“ беа анализирани силните страни на брендовите од гледна точка на потрошувачите.

Повеќе »

Yahoo е најактивниот купувач на технолошки компании за 2013 година

Yahoo се здоби со титулата “Најактивен купувач на приватни технолошки компании”, претекнувајќи ги Google, Facebook и Apple, пишува изданието VentureBeat. Според последните податоци на фирмата за финансиски студии PrivCo, во 2013 година Yahoo има 22 купувања на приватни американски компании. Во споредба со 2012 година, резултатите покажуваат изненадувачки скок , …

Повеќе »