МАРКЕТИНГ

Apple ги губи пазарните позиции кај таблетите

Причините за тоа се високата цена и бавната надградба на iPad, на позадината на се поизразеното пребарување на Android и Windows уредите, покажа анализата на IDC за вториот квартал. Пазарот на таблети влегува во нова фаза на развој, при која истакнатите лидери Apple и Samsung не се радуваат на досегашната …

Повеќе »

Ford Fiesta стана најпродаван автомобил на Островот за сите времиња

Ford Fiesta го префрли легендарниот Escort од првото место во рангирањето за најпродавани автомобили во Велика Британија за сите времиња. Од лансирањето во 1976 година досега Fiesta беше продаден 4 115 000 пати, додека Escort, пред да биде наследен од Focus, реализираше 4 105 961 примероци за 32 години. Дел …

Повеќе »

LG објави 165% раст на профитот во вториот квартал

Од LG Electronics (LG) најавија 165% зголемување на нето добивката во вториот квартал на 2014 година во споредба со истиот период минатата година. Основен придонес за тоа имаат приходите од телевизиските приемници и мобилни уреди. Доказ за успехот на LG за периодот се рекордните продажби, реализирани во овој квартал. Од …

Повеќе »

Opel пушта автомобил за 7.000 евра

Уште следната година Opel ќе објави буџетски компактен модел, именуван како Viva. Автомобилот, кој во моментов се тестира во реални услови, ќе чини не повеќе од 7.000 евра, информира autoclub.bg. “Опел Вива” ќе ја користи платформата на Chevrolet Spark. Моторите на евтиниот опел ќе дојдат од современиот Adam. Ќе имаат …

Повеќе »

Coca-Cola објави пад на добивката и приходите

Најголемиот производител на безалкохолни пијалаци на пазарот – Coca-Cola, објави пад на добивката и приходите во текот на вториот квартал од годината. Покрај зголемениот обем на реализиранa продукција, профитот на компанијата забележува пад во однос на минатата година, пишува MarketWatch. Во вториот квартал на годината Coca-Cola реализирала профит 2,6 милијарди …

Повеќе »

Google објави зголемување на приходите

Интернет гигантот Google објави зголемување на приходите со 22% во вториот квартал, со што продажбата достигна $ 16 милијарди. Профитот на интернет гигантот бил под очекувањата – $ 6,08 по акција спрема предвидувањата за $ 6,25. Раководството на компанијата го напушта Арора, кој оди во Softbank како заменик-претседател, а поранешниот …

Повеќе »

Yahoo ја купува компанијата Flurry

Технолошкиот гигант Yahoo ја купува платформата за анализи на мобилни апликации Flurry. Целта е, на овој начин да се подобрат приходите од мобилно рекламирање. Flurry помага на развивачите на апликации да се анализира однесувањето на своите корисници за да можат да им обезбедат повеќе таргетирачка реклама, информираше “Би-Би-Си”. Цената на …

Повеќе »

Продажбата на Huawei стигна 19%

Huawei во моментов, доживува сериозна продажба, што ја става меѓу лидерите на глобално ниво како Apple, Samsung и други. Кинескиот производител на телекомуникациска опрема за мрежно поврзување забележа 19% раст на продажбата при што стигна до 21,9 милијарди долари за првите шест месеци од годината, јави “Би-Би-Си”. Во последните години …

Повеќе »

За неколку денови Facebook додава ново копче заедно со „Ми се допаѓа”

Социјалната мрежа Facebook претстави нова опција “задржи” за одложување на читањето на интересни за корисникот материјали во момент кога има повеќе време. Запазените материјали се лични, што значи пријателите нема да ги видат, освен ако не одлучите да ги споделите со нив. „Секој ден луѓето се соочуваат со севозможни интересни …

Повеќе »