МАРКЕТИНГ

Google сака да воведе нов формат за фотографии

Зголемената популарност и потрошувачка на интернет доведува до сериозни проблеми за инфраструктурата, која станува оптоварена. Во обид да се оптимизира онлајн сообраќајот, Google разви нов формат за фотографии кој сака да се наметнат како приоритетни во мрежата, пренесува онлајн изданието GigaOm. Големината на WebP сликата е за околу една третина …

Повеќе »

Nokia развива нов бизнис

Иако Nokia го продаде телефонскиот бизнис на Microsoft, финската компанија не се откажала од пазарот на електроника. По неофицијални информации, Nokia планира да интервенира во играта со електронски уреди под брендот HERE. Договорот со Microsoft не му дава право на Nokia да пушта уреди со својот главен бренд до крајот …

Повеќе »

Падот на Samsung

На технолошкиот пазар често се случува да излезе нов популарен производ, кој со текот на времето ќе се умножи со толку многу варијанти и радиодифузери што на крајот единствената разлика помеѓу различните модели е цената. Кога тоа ќе се случи, помалите играчи си прават пат на пазарот со користење на …

Повеќе »

Whirlpool купува мнозински удел во Indesit

Најголемиот светски производител на апарати за домаќинство во САД корпорацијата Whirlpool Corp., се согласи да купи мнозински удел во италијанската компанија Indesit за 758 милиони евра ($ 1,03 милијарди долари). Како резултат на договорот со италијанската компанија, и нивната холдинг компанија Fineldo, Whirlpool ќе се здобијат со 60,4% од акциите …

Повеќе »

BMW повлекува над 1,6 милиони автомобили во целиот свет

Германскиот автомобилски производител BMW повлекува над 1,6 милиони автомобили во целиот свет, поради дефект во воздушните перничиња. Соопштението е од самиот концерн и го имаат објавено на официјалниот сајт. Во него се наведува дека е пронајден дефект во гасните генератори на воздушното перниче за совозачот, која во некои случаи може …

Повеќе »

Amazon пушта нова услуга

Американскиот гигант во онлајн продажбата Amazon на пазарот пушти онлајн сервис кој ќе овозможува на корисниците да работат заедно од далечина во (сметачки) “облак”, пренесе Франс прес. Услугата “Зокало” има за цел да обезбеди осигурни средства за складирање на податоци, размена на мислења за одреден проект или заедничка работа на презентации. …

Повеќе »

Груевски: Меѓународнa финансискa зонa за зголемување на вработеноста

Целта на формирањето меѓународна финансиска зона, што се предлага со уставните измени, е зголемување на вработеноста во Република Македонија. Целосно ќе се преслика регулативата од најдобри економии кои се најпривлечни за инвеститорите. Toа го истакна денеска премиерот Никола Груевски, по пуштањето во употреба на новата автономна трансформаторска станица и реновираниот …

Повеќе »

Red Dot награда за ŠKODA Rapid Spaceback, автомобилот кој ги освои срцата на дизајнерите

>ŠKODA Rapid Spaceback: Креативниот компактен автомобил ја освои наградата „Red Dot“ – за највисок дизајнерски квалитет на производот. > ŠKODA Octavia RS доби специјална награда од жирито > Брендот ŠKODA ја прославува својата седма Red Dot награда ŠKODA Rapid Spaceback ја освои глобално посакуваната награда „Red Dot“ за исклучителен дизајн …

Повеќе »

Google и Novartis развиваат „паметна леќа” за дијабетичари

Технолошкиот гигант Google потпишал договор со фармацевтската компанија Novartis за развој на „паметни” леќи наменети да помогнат на дијабетичарите со следење на шеќерот во крвта. Ова е уште еден чекор на интернет гигантите во насока здравствени уреди, забележува Financial Times. Novartis, еден од најголемите фармацевтски гиганти во светот, ќе развива …

Повеќе »