МАРКЕТИНГ

BMW повлекува над 1,6 милиони автомобили во целиот свет

Германскиот автомобилски производител BMW повлекува над 1,6 милиони автомобили во целиот свет, поради дефект во воздушните перничиња. Соопштението е од самиот концерн и го имаат објавено на официјалниот сајт. Во него се наведува дека е пронајден дефект во гасните генератори на воздушното перниче за совозачот, која во некои случаи може …

Повеќе »

Amazon пушта нова услуга

Американскиот гигант во онлајн продажбата Amazon на пазарот пушти онлајн сервис кој ќе овозможува на корисниците да работат заедно од далечина во (сметачки) “облак”, пренесе Франс прес. Услугата “Зокало” има за цел да обезбеди осигурни средства за складирање на податоци, размена на мислења за одреден проект или заедничка работа на презентации. …

Повеќе »

Груевски: Меѓународнa финансискa зонa за зголемување на вработеноста

Целта на формирањето меѓународна финансиска зона, што се предлага со уставните измени, е зголемување на вработеноста во Република Македонија. Целосно ќе се преслика регулативата од најдобри економии кои се најпривлечни за инвеститорите. Toа го истакна денеска премиерот Никола Груевски, по пуштањето во употреба на новата автономна трансформаторска станица и реновираниот …

Повеќе »

Red Dot награда за ŠKODA Rapid Spaceback, автомобилот кој ги освои срцата на дизајнерите

>ŠKODA Rapid Spaceback: Креативниот компактен автомобил ја освои наградата „Red Dot“ – за највисок дизајнерски квалитет на производот. > ŠKODA Octavia RS доби специјална награда од жирито > Брендот ŠKODA ја прославува својата седма Red Dot награда ŠKODA Rapid Spaceback ја освои глобално посакуваната награда „Red Dot“ за исклучителен дизајн …

Повеќе »

Google и Novartis развиваат „паметна леќа” за дијабетичари

Технолошкиот гигант Google потпишал договор со фармацевтската компанија Novartis за развој на „паметни” леќи наменети да помогнат на дијабетичарите со следење на шеќерот во крвта. Ова е уште еден чекор на интернет гигантите во насока здравствени уреди, забележува Financial Times. Novartis, еден од најголемите фармацевтски гиганти во светот, ќе развива …

Повеќе »

Го продаваат најскапиот часовник Patek

Аукциската куќа „Сотби” соопшти дека го пушта во продажба часовникот Henry Graves Supercomplocation, кој се проценува на 16 милиони долари. Уредот е познат како „најскапиот часовник кој некогаш е направен од човечка рака”, забележуваат од „Сотби”. Тој ќе биде продаден на 14 ноември во Женева. „Листата на квалитетите со кои …

Повеќе »

Шест милионитиот Audi автомобил со quattro погон

• Производствен јубилеј на Audi • Речиси секој втор Audi автомобил е опремен со Quattro погон • Членот на одборот на директори за производство д-р Хуберт Валтл изјави: „Глобалниот успехот на Quattro е мотивација за производствениот тим”

Повеќе »

Lindt ја стекнува американска компанија

Швајцарската компанија производител на чоколадо и чоколадни производи Chocoladefabriken Lindt & Spruengli соопшти дека ќе ја преземе Russell Stover, САД. Компанијата е семејна сопственост, а вредноста на зделката сеуште не е пријавена. Lindt ќе биде третиот најголем производител на чоколадо во САД. Производите на Russell Stover се продаваат во повеќе …

Повеќе »

Новата реклама на BMW M4 и жед за брзина на невообичаено место

Често стануваме гледачи на рекламните кампањи на познати брендови, кои се навистина интригантни, особено оние на автомобилските компании. Од BMW ни подготвиле едно “шоу” во новата реклама “Ultimate Racetrack” за BMW M4. BMW заедно со канадската рекламна агенција Cundari, го создавале ова рекламно видео, со што германската компанија повторно нагласува …

Повеќе »