МАРКЕТИНГ

Automobiles Peugeot го прошири своето партнерство со „Еуроимпекс“

Еуроимпекс, генерален увозник за Peugeot во Македонија, Србија и Црна Гора со цел да го загарантира својот развој, Automobiles Peugeot донесе одлука да примени регионална стратегија за увоз и дистрибуција во Балканските земји. За таа цел, Automobiles Peugeot го прошири своето партнерство со „Еуроимпекс“. Со ова, од 01-ви Јули 2014 …

Повеќе »

Благој Ѓорев доби Халал сертификат од Исламската заедница

Компанијата за преработка на маслодајни семиња “Благој Ѓорев” АД од Велес, доби “Халал” сертификат од Исламската верска заедница. Станува збор за примарен, принципиелен, документ кој потврдува дека процесот на производство, како и самите сосотојки кои се користат во него се во согласност со суштествените муслимански принципи. Производите исто така се …

Повеќе »

Вклучи се во големата хуманитарна акција „ПОДАРИ НАСМЕВКАˮ заедно да соберeме еден милион насмевки!

Неодамна, Стопанска банка ја започна хуманитарната акција „Подари насмевкаˮ во мисија да се соберат еден милион насмевки, и да се реализира донација во детските здравствени центри низ Македонија. Како што кажува името на акцијата „ПОДАРИ НАСМЕВКА“ во неа може да се вклучи секој хуман граѓанин кој има желба да помогне …

Повеќе »

Coca-Cola со нови безалкохолни пијалоци во капсула

Coca-Cola развива нова идеја за пуштање на растворливи безалкохолни пијалоци во капсула. За да се добијат освежителни пијалоци, капсулата во која има сируп и јаглерод, се става во машината. Се очекува голема разновидност од сличен вид пијалаци – од сокови и ладни чаеви до фитнес производи. Компанијата веќе го направи …

Повеќе »

Запознајте се со најмладата милијардерка во светот

Никој не предвидуваше дека Сара Блејк еден ден ќе биде дел од најбогатите жени во светот, која го има стекнато богатството сама. Таа започнува со само 5 000 долари заштеда и израснала многу оттогаш, велат од Forbes. Таа ја развива компанијата SPANX Footless Pantyhose, благодарение на своето искуство од работата …

Повеќе »

Google ја затвори социјалната мрежа Orkut

Гигантот Google објави дека ја затвора социјална мрежа, копија на Facebook, која го носи името Orkut. Зад намерите на компанијата стои идејата таа да се концентрира на други услуги кои ги нуди и кои се многу популарни, како Google +, YouTube и Blogger, објавија Gizmodo. Конечното затворање на првата социјална …

Повеќе »

ŠKODA на Wörthersee го претстави и ŠKODA CitiJet

Автомобил од соништата направен од практикантите на ŠKODA: концепт на двосед кабриолет Чиста емоција: На GTI средбите покрај извонредниот Yeti Xtreme, дебитираше и CitiJet – концепт направен од страна на практикантите на ŠKODA. CitiJet е динамичен градски автомобил со експресивен дизајни кој всушност претставува кабрио изведба врз основа на ŠKODA …

Повеќе »

Успешна бизнис приказна: Ким Неготино прославува 15 години од своето постоење

Реномираната македонска компанија за производство, преработка и конзервирање на овошјe и зеленчук, КИМ Неготино овој месец слави јубилеј 15 години од своето основање и почеток со работа. Компанија која е пример за останатите македонски компании, и која од самиот почеток континуирано се развива и инвестира, за да денес претставува респектабилен …

Повеќе »

Toyota ќе лансира возило на горивни ќелии за околу 50.000 евра

Најголемиот произведувач на автомобили во светот – јапонската компанија Toyota, најави дека до април 2015 година ќе го лансира на пазарот во Јапонија првиот автомобил со горивни ќелии по цена од околу 7 милиони јени (50 000 евра по тековниот курс), пренесоа Франс прес и ДПА. Се очекува до летото …

Повеќе »