МАРКЕТИНГ

Македонска компанија прави “паметен” бојлер

Првиот “паметен” бојлер во светот ќе биде произведен од македонската компанија “Леов”. Ова значи дека не ви е потребен човек дома, за да се уклучи бојлерот, бидејќи тоа ќе може да се прави преку мобилен телефон, за кој е направена посебна апликација. Бојлерот ќе биде пуштен на македонскиот пазар во …

Повеќе »

Брендот Volkswagen испорача 2 550 000 патнички возила за само 5 месеци

Брендот Volkswagen испорача 2 550 000 патнички возила од почетокот на 2014 година до месец мај • 4,4% зголемување на испораките од јануари до мај • 531 100 возила беа испорачани само во месец мај со што забележан е раст од 3,9%

Повеќе »

Harley-Davidson прави електромотор

Компанијата Harley-Davidson го создаде Project LiveWire – првиот електричен мотоцикл на фирмата, познат како творец на рокерскиот мотор № 1. Засега машината е само проект и одредени клиенти на Harley-Davidson ќе имаат можност да го повозат и да ги кажат првите впечатоци. Податоците за моторот се оскудни, но она што …

Повеќе »

Многу насмевки за хуманитарна акција „Еден милион насмевкиˮ

Во неделата, на 22 јуни, светскиот ден на музиката, првиот ден на летото и воедно најдолгиот ден во годината, во Градскиот парк во Скопје, кај школка, се одржа претставата „Волкот и трите прасиња“ во изведба на театарски и балетски уметници која ги воодушеви најмладите. Со ова оваа изведба се означи …

Повеќе »

Google поврзува кабел во Тихиот Океан

Google планира да направи огромна инвестиција во унапредувањето на интернетот во Тихиот Океан, кој ќе го поврзува центарот за податоци на компанијата во Јапонија, пишува весникот The Wallstreet Journal (WSJ). Одлуката на американската компанија е диктирана од зголемениот сообраќај преку нејзините приватни мрежи. Не за првпат Google да прави ваков …

Повеќе »

Google го купува Dropcam за $ 555 милиони

Интернет гигантот Google го купил производителот на CCTV камери Dropcam. Зделката е вредна околу 555 милиони долари, соопшти Bloomberg. Во петокот беше потпишан прелиминарен договор, по што претстои да бидат допрецизирани деталите. Камерите на Dropcam можат да бидат ставени секаде во домот и да бидат проверени од секој паметен телефон …

Повеќе »

Голема хуманитарна акција на Стопанска банка АД – Скопје

По повод 70-годишнината од своето постоење, Стопанска банка денеска започна голема хуманитарна акција под мотото „Подари насмевкаˮ, во која секој може да учествува, да ја донира својата насмевка, а колку повеќе насмевки се собираат, толку повеќе средства од Банката ќе бидат донирани. Акцијата која се очекува да биде масовно поддржана, …

Повеќе »

Азија стана најголемиот e-пазар во светот

Азиско-пацифичкиот регион го зазеде првото место на најголем е-пазар во светот од Европа, благодарение на Кина, покажува новото истражување објавено од EurActiv. Регионот предвиде 16,7% раст, или вкупно 406.1 милијарди долари. Европа беше најголемиот е-пазар во светот откако се префрли Северна Америка од првото место пред две години.

Повеќе »

BlackBerry склучи договор со Amazon за 200 000 апликации

Канадската компанија BlackBerry објави дека склучила договор со Amazon, според која повеќе од 200 000 апликации ќе станат достапни за новата верзија на оперативниот систем на канадската компанија преку онлајн продавницата на Amazon App Store, пишува TheNextWeb. Популарните апликации како Groupon и Netflix ќе можат да се симнат директно од …

Повеќе »