МАРКЕТИНГ

Шест тајни на успешните жени

Само 4,2% од жените на позиција се извршни директори во компаниите. Во САД жените се 24,2% од шефовите на сите компании. Една грешка која повеќето жени ја прават е да се обидуваат да се спојат со мажите, пишува списанието Women’s Health. Еве какви 6 совети се дадени од списанието за …

Повеќе »

Милијардерите се навистина попаметни од сите други?

Општо познато е дека успехот бара напорна работа и доза на среќа. Но што да кажеме за интелектот? Навистина ли најбогатите луѓе на планетата се и најпаметните? Студијата на Џонатан Веи од Универзитетот Дјук го потврдува ова, пренесува CNBC. 45 од сто од нив спаѓаат во 1% од луѓето со …

Повеќе »

Без што не може маркетингот?

Овојпат од порталот маркетинг буркан раскажуваат без што не можете да постигнете во бизнисот, со потфатот на маркетингот. 1. Маркетингот не може без финансирање Неодамна со развојот на интернет маркетингот, се почесто се слуша предизвикувачко ветување “Маркетинг на нулта буџет”. Така некои колеги се обидуваат да го привлечат вниманието на …

Повеќе »

Victoria’s Secret ја продава долната облека на се повеќе млади жени

Пред десет години луксузната марка за долна облека Victoria’s Secret ги продавала своите производи главно на жени на возраст меѓу 20 и 30 години. Денес брендот привлекува помлади девојки нудејќи долна облека што изгледа добро наместо секси, пишува Bloomberg News.

Повеќе »

Два збора кои „градат“ доверба во светот на бизнисот

Кога станува збор за градење доверба во светот на бизнисот, најважните зборови се точно две: “Не знам”. Оваа констатација ја открил експертот за продажба и авторот на сајтот за бизнис и претприемништво Inc.com Џефри Џејмс.

Повеќе »

Ова се најиновативните компании во светот

Спортскиот гигант Nike беше прогласен за најиновативната компанија во светот за 2012 година од страна на Fast Company. Списанието објавува годишна листа на бизнисите, кои се покажаа како најголемо влијание врз индустријата и нашата култура воопшто. Компанијата не престана со иновативните решенија минатата година и успеа да ги надмине дури …

Повеќе »

17 % раст во производството на автомобили во Велика Британија

Производството на автомобили во Велика Британија во октомври се зголемило со брзо темпо од почетокот на годината, објавија BBC. Според првичните податоци, минатиот месец бројот на нови автомобили достигнал 160 854, што е раст од 17% во однос на истиот период 2012 година. Во голема мера причина за растот е …

Повеќе »

Lenovo инвестира 100 милиони долари во Бразил

Кинеската Lenovo Group Ltd, најголемиот производител на персонални компјутери во светот, објави дека ќе инвестира околу 100 милиони долари во изградба на центар за истражување и развој во Бразил. Според планот објектот треба да проработи уште во месец јануари.

Повеќе »