МАРКЕТИНГ

KFC за 2,5 години за два пати ќе го зголеми бројот на ресторани во Русија и ЗНД

До 2015 година KFC планира да го зголеми бројот на ресторани во Русија и ЗНД до 450, изјави генералниот директор на Yum! Restaurants International Russia & CIS, Олег Писколов. Сега компанијата во тој регион има 250 ресторани, а јубилејниот 250-ти по ред вчера се отвори во Москва. Околу 50 ресторани …

Повеќе »

Љубопитни факти за рекламирањето

Рекламирањето е една од најзначајните и највлијателните форми на современа уметност. Како изгледа нејзиниот развој во форма на историски настани и факти? Вашиот одговор на ова прашање го даваат учесниците во проектот “Случајна историја”. Еве и некои од најзначајните факти според нив:

Повеќе »

Најголемиот британски синџир супермаркети ќе се спои со кинески конкурент

“Теско” – најголемиот синџир супермаркети во Велика Британија – веројатно ќе ги спојат своите продавници во Кина со локален конкурент, пишува BBC. Синџирот China Resources Enterprise (CRE) е втората по големина во Кина и има речиси 3.000 хипермаркети под името “Вангард”. “Теско”, пак, управува со 131 продавници во Кина.

Повеќе »

Yahoo! го менува логото

Една година откако стапна на функцијата извршен директор на Yahoo! Мариса Мајер конечно се одлучи да го промени логото на компанијата. Засега не е јасно како точно ќе изгледа новата марка на интернет гигантот. За да го решат ова несомнено важно прашање, од страна на Yahoo! направија 30 дневна кампања …

Повеќе »

Пад на добивката на VW

Германскиот автомобилски производител Volkswagen соопшти дека најчистиот профит за вториот квартал е намален за 50% во однос на истиот период една година порано, пренесе АР. Ако се исклучи ефектот од стекнувањето на Porsche минатата година, оперативната добивка на компанијата се зголемила за 1,8% во однос на позадината на тешките пазарни …

Повеќе »

Луѓето трошат повеќе време на дигиталните медиуми

Во 2013 луѓето за прв пат ќе поминуваат повеќе време на ден во дигиталните медиуми отколку во гледање телевизија. Тоа го покажа истражувањето на eMarketer за медиумска потрошувачка меѓу американското население. Оваа година просечниот возрасен Американец ќе потроши над 5 часа дневно на интернет, наспроти 4 часа и 31 минути …

Повеќе »

Логото што може да се слушне

Веројатно првите асоцијации со зборот “лого” ви се поврзани со слика, дизајн, симбол. Некои компании успеале да наметнат како свои обележја и одредени звуци. “Аудио Брендирање не опфаќа само звуци и музика”, објаснува Мајкл Бумендил, претседател на Sixieme Son, пред Dmnews.com.

Повеќе »

Toyota – светски лидер во продажбата

Toyota Motor Corp. излезе на прво место во светот по бројот на продадени автомобили во првата половина на годината, пренесоа светските агенции. За периодот јануари – јуни компанијата пласиралa во целиот свет над 4,91 милиони автомобили и се наоѓа на прво место во секторот.

Повеќе »

Philips го зголеми профитот три пати повеќе

Холандската компанија Royal Philips Electronics NV објави тројно зголемување на чистата добивка за вториот квартал на годината. Приходите на компанијата се во износ од 5.65 милијарди долари за периодот април – јуни, што е пораст од 3% во однос на вториот квартал на 2012 г.

Повеќе »