МАРКЕТИНГ

Нова атракција во Берлин: отворен “бутик за спиење” за попладневни дремки

Германската престолнина ќе привлекува туристи со нова атракција. Во Берлин отворија “бутикот за спиење” за љубителите на попладневната дремка. Услугата на новата установа веќе добива на популарност меѓу канцелариските работници, соопштува ТАСС. Малото делче за спиење, се наоѓа во еден од областите во Берлин, и на клиентите им нуди да …

Повеќе »

Instagram го претрка Twitter со 300 милиони корисници

Платформата за споделување на фотографии Instagram, ја претрка социјалната мрежа Twitter, откако објави дека има 300 милиони активни корисници месечно. Извршниот директор на компанијата Кевин Систром се закани дека влијанието на Instagram ќе продолжи да расте. Од своја страна од Twitter соопштија дека во нивната мрежа секој месец има 284 …

Повеќе »

Apple развива 4-инчен iPhone за дами

Технолошкиот гигант Apple развива достапен 4-инчен iPhone, насочен кон женската публика, пишува весникот „G for Games”. Се очекува моделот да се појави на пазарот во втората половина на 2015 година. Изданието додава дека мотивацијата на компанијата за ваквиот развој доаѓа од перцепцијата дека жените преферираат мали уреди, бидејќи се чувствуваат …

Повеќе »

Банкротираше модниот бренд Mexx

Холандскиот производител на модната облека и додатоци Mexx, е прогласен за банкротиран, објавија во Financieele Dagblad. Според податоците на весникот, причината е економскиот пад. „И покрај банкротот, продавниците засега ќе останат отворени за да биде распродадена достапната облека”, прецизираше весникот. Производството на Mexx се пласираше во 50 држави. Во моментов …

Повеќе »

Вип меѓу првите оператори во регионот демонстрира VoLTE услуги базирани на виртуелна технологија

Зголемените можности на безжичните мрежи, како и мобилните уреди ќе придонесат за зголемено прифаќање на VoLTE, што значајно влијае врз разноликоста на услугите во главните мрежи. Телеком операторите се под притисок да ги забрзаат инвестициите со цел да создадат услови за користење на овие услуги. Вип оператор е меѓу првите …

Повеќе »

Колкав пораст и намалување забележуваат трошоците за живот во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во ноември 2014, во однос на претходниот месец, изнесува 100.0, а индексот на цените на мало 99.7. Индексот на трошоците на животот во ноември 2014 година е на исто ниво со претходниот месец, но е забележано движење на цените …

Повеќе »

40% од корисниците на LinkedIn прават над 100 000 долари годишно

Рид Хофман е еден од основачите на LinkedIn. Денес LinkedIn е една од најголемите социјални мрежи во светот. Поголемиот дел од претплатниците на сајтот работат квалификувани професии и се многу образовани. Седиштето и е во градот Маунтин Вју, округот Санта Клара, Калифорнија, САД. Има канцеларии и во Омаха, Чикаго, Њујорк …

Повеќе »

Еве како да заработите: Земете ги овие 50€ и тргувајте со цената на акциите на Google на светската берза

Цената на акциите на Google од Септември, кога повторно беше покренета истрага против оваа компанија, па се до денес падна 9.43%, меѓутоа сеуште е 7.5% над нивото кое го имаше после поделбата на акциите во април оваа година. FXLider, специјално на читателите на “BiznisVesti”, им нуди 50€ наменети за тргување …

Повеќе »

Околу 115 милијарди евра „избегале” од Грција во 2009-2012 година

Обемот на капиталот, кој „избегал” од грчките банки од крајот на 2009 година до јуни 2012 година, изнесува околу 115 милијарди евра. Ова станува јасно од истражувањето на Народната банка на Грција. Околу 50 милијарди евра од овој износ се вратиле во локалниот кредитен систем, со што нето-загубите на грчките …

Повеќе »