МАРКЕТИНГ

Becks го направија првото музичко пивско шише во светот

Becks основаа издавачка куќа со името The Green Box Project. За да се рекламира и да го прослави неговото создавање, од компанијата го направија првото музичко шише. Таа ја користи технологијата за фонографен цилиндар, развиен од Томас Едисон во 1877. На надворешниот дел на шишето е направен специјален жлеб кој …

Повеќе »

Samsung го зазеде пазарот за smartphone во Европа, Apple продолжува да води во САД

Речиси половина од сите Smartphones, продадени во најголемите европски градови во последниве месеци, се со брендот Samsung, соопшти Financial Times. Растот во продажбата на компанијата, сепак е само во Европа, додека нивните конкуренти од Apple продолжуваат да држат водечки позиции во САД со различни модели ајфон. Во март, април и …

Повеќе »

Google развива конзола за играње

Google развива конзола, која ќе работи со Android, пишува CNN. Според еКспертите ова е логичен потег при што се конкурира на Microsoft, Sony и Nintendo во оваа област. Според “Волстрит Журнал” Google работи и над “паметните часовници” (smartwatch), како и речиси сите водечки технолошки компании, всушност. Очигледно компанијата има намера …

Повеќе »

Излезе „е-Бонтон“ прирачникот за убаво онлајн однесување

Излезе од печат првиот македонски „е-Бонтонˮ прирачник со 100 правила за добро однесување на интернет, проект кој се реализираше од страна на Фондацијата „е-Македонија“ на Македонски Телеком. На 27, 28 и 29 јуни (четврток, петок и сабота) пред книжарниците ТРИ, Табернакул, Матица и Култура, промотивно ќе биде поделена првата количина …

Повеќе »

1 милион рекламирачи на Facebook

Социјалната мрежа Facebook објави на својот сајт дека има “над еден милион активни рекламирачи”, пренесоа светските агенции. На крајот на март Facebook објави дека има 1,11 милијарди активни корисници.

Повеќе »

Продажбата на H & M се покачи во јуни

Откако на почетокот на годината неочекувано се намали продажбата на вториот најголем европски синџир за облека, H & M ја зголемуваат стабилно во јуни, соопшти The Local. Приходите на компанијата за периодот 1 – 17 јуни се зголемија за 14% на годишна основа. Ако ова ниво се задржи до крајот …

Повеќе »

Google: Mагазините треба да станат “мобилни”

Речиси 8 од 10 корисници на паметните телефони во САД ги користат своите телефони за пребарување на информации и цени на производи додека се во продавницата пред одлучат за купувањето. Освен тоа еден на секои тројца претпочита да се довери на smartphone за информации, наместо да ги праша вработените во …

Повеќе »

Nike и Addidas пуштаат патики со 3D-печат

Спортските марки “Најк” и “Адидас”, најавија транзиција кон револуционерната технологија позната како 3D-печат и создавање на нови колекции фудбалски чевли и патики. Британскиот весник “Фајненшл тајмс” објави дека двете компании ќе можат да прават врвни спортски чевли со невидена брзина во досегашната историја на светската индустрија.

Повеќе »