МАРКЕТИНГ

Еве како Џордан прави 90 милиони долари годишно

Само пред неколку дена Nike го пушти на пазарот новиот модел патики Air Jordan 10 “Powder Blue”, кој само за еден ден реализираше продажба за 35 милиони долари. За споредба, во целата 2013 година топ ѕвездата на Adidas Дерик Роуз успеа да продаде патики за 40 милиони долари во САД. …

Повеќе »

Sony продаде 6 милиони PlayStation 4

Sony Corp соопштија дека продале 6 милиони парчиња од конзолите PlayStation 4 до 2 март. Продажбата надминува добри бројки, според кој до крајот на март се имаше во предвид да се продадат 5 милиони парчиња од новиот модел. Конзолата беше пуштена за продажба на 29 ноември 2013 во САД.

Повеќе »

Applе пак е најскапиот бренд во светот

Американскиот технолошки гигант Apple повторно е на чело на листата за најскапи брендови во светот, јавуваат светските медиуми. Рејтингот се изработил од пазарните аналитичари од Brand Finance кои го оценија брендот Apple на 87,3 милијарди долари. На овој начин создадената компанија од Стив Џобс ја зазеде првата позиција на годишната …

Повеќе »

Велика Британија ја нуди најслатката работа во светот

Фирма за санитарна техника во Велика Британија ја нуди најслатката работа во светот. Bathstore бара од работникот да испробува резервоари кои продавницата ќе ги нуди, соопшти сајтот “Њусру”. Еден од условите е да има доволно место во вашата бања, за да може во неа да се стави дополнителна када. Должноста …

Повеќе »

Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот

Јапонскиот технолошки гигант Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот. Моделот Xperia Z2 Tablet е првиот со екран Live Colour LED. Уредот поседува и технологија за отстранување на шум при слушање на аудио. Xperia Z2 Tablet има quad-core процесор Qualcomm Snapdragon 801 клокнат 2,3 GHz и графички …

Повеќе »

И официјално доделена наградата „Автомобил на годината“ во Македонија

Шкода Октавиа не престанува да воодушевува! Во пријатна атмосфера и во присуство на голем број пријатели, гости и претставници на медиумите синоќа во ноќниот клуб „Станица 26“, Порше Македoнија и официјално за автомобилот Шкода Октавиа го доби признанието „Автомобил на годината“. Наградата ја примија генералниот Директор на Порше Македoнија г. …

Повеќе »

Мила Кунис стана рекламно лице на Jim Beam (видео)

Светскиот модел Мила Кунис е новото рекламно лице на вискито Jim Beam. Појавата на 30 -годишната убавица ги изненади обожавателите на американскиот бурбон, кои очекуваа рок ѕвезда или каубојка. Актерката била голема обожавател на бурбон, а од компанијата се убедени дека секој би споделил пијалок со неа. ” Мила е …

Повеќе »

Facebook се откажа од поштата

Социјалната мрежа Facebook ја запре услугата за e-mail со адреса @facebook.com која ја пушти на крајот на 2010 година, но не беше користена многу активно, пренесе Франс прес. Предупредуваме дека луѓето кои користат адреса @facebook.com дека неговите функции се менуваат. Кога некој ќе прати пошта на адресата @facebook.com, таа нема …

Повеќе »

Samsung објави партнерство со Bayern Munich

Samsung Electronics го претстави своето ново партнерство со фудбалскиот клуб Bayern Munich / Баерн Минхен /, кој ја користи мобилната апликација ChatON, за да им обезбеди на спортските фанови ново доживување со нивниот омилен спорт. Партнерството меѓу ChatON на Samsung и FC Bayern ќе биде прва можност за корисниците да …

Повеќе »