МАРКЕТИНГ

Google го забележа стартот на Олимпијадата во Сочи со Doodle

Денес, 7 февруари, ќе бидат отворени зимските Олимписки игри, кои ќе се одржат до 23 февруари во рускиот град Сочи. Google не пропушти да го посвети Doodle на 22 – та Зимска олимпијада. Од компанијата го променија логото на почетната страница од пребарувачот, да одговара на игрите. Самиот Doodle пак …

Повеќе »

Apple патентираше iPen

Технолошка компанија Apple доби одобрение за патент на нова генерација iPen. Новиот уред на компанијата има вграден сензор за ориентација со можност за одредување на насоката и типот на пишувањето. iPen ќе покажува различни резултати при различно користење и во зависност од тоа дали се користи директно врвот на перото …

Повеќе »

ŠKODA Octavia и Superb ќе бидат „Најдобри автомобили на 2014″ според автомобилските фанови

Бројни иновации и комфор, висока безбедност и економичност карактеристика на новата генерација автомобили на ŠKODA За повеќе од 115.000 читатели на реномираниот германски магазин“Auto Motor und sport” ŠKODA Octavia и ŠKODA Superb ќе бидат „Најдобри автомобили на 2014” во нивната класа, во категоријата на увезени автомобили во Германија, покажува најновата …

Повеќе »

Facebook подарува персонализирано видео на секој свој корисник

Facebook наполни 10 години, а по повод јубилејот, најголемата социјална мрежа во светот донираше персонален подарок во форма на видео. На оваа адреса, (Look Back) , секој обожавател на Facebook може да го види своето видео, создадено специјално за него.

Повеќе »

Sharp повторно почна да заработува

Јапонскиот производител на електрични уреди Sharp се врати во деновите на печалба. Тој ги зголеми своите приходи минатата година, благодарение на поголемата продажба и намалувањето на трошоците. Компанијата од Осака постигна нето профит од 17,7 милијарди јени ( 175 милиони долари ) во периодот април- декември спрема загубата од 424,3 …

Повеќе »

Acer ја објави Iconia B1 – 720 на пазарот во Европа

Технолошкиот производител Acer го лансираше на пазарот буџетскиот таблет Iconia B1 – 720, кој беше претставен од страна на компанијата за време на саемот CES – 2014 во Лас Вегас. Моделот веќе е достапен на пазарот во Европа и се нуди по цена од 129 евра. Acer го позиционираше таблетот …

Повеќе »

Маркетингот на олимписките игри донесе над 1 милијарда долари приходи

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи предвидоа приходи над 1,3 милијарди долари уште пред почетокот на игрите. Приходите се генерирани претежно од маркетинг стратегијата на настанот и продажбата на промотивни сувенири со симболите на Сочи 2014, пренесува ИТАР- ТАСС.

Повеќе »

Samsung инвестира во обука на млади

Samsung Electronics Co . Ltd. се вклучува со инвестиции во обуката на млади луѓе во Европа во врска со недостатокот на кадри, за европскиот технолошки бизнис. “Очигледно е дека имаме несогласување помеѓу реалноста и начинот на кој младите се подготвувани за модерни работни места”, изјави претседателот на компанијата Сонцето Ли. …

Повеќе »

Apple со рекорден број продадени уреди за последниот квартал

Apple ги објави резултатите за првиот финансиски квартал на 2014, кој заврши на 28 декември 2013. Компанијата забележа приход во висина од 57.6 милијарди долари и нето добивка 13.1 милијарди долари или 14,5 долари за акција. За споредба пред една година приходите беа 54,5 милијарди долари, соопштија од компанијата.

Повеќе »