Breaking News

МАРКЕТИНГ

„Азбука за непослушните” на Венко Андоновски по втор пат објавена на руски jазик

„Азбука за непослушните” на Венко Андоновски по втор пат се објавува на руски jазик, но овоj пат придружена е со изворниот македонски текст. Во годината на своето 100-годишно постоење Серуската државна библиотека за странска литература „Рудомино” го почна долгорочниот проект „Светска билингвална библиотека на современата литература”. При избор на делата …

Повеќе »

ОВОЈ ЧЕТВРТОК ОДИМЕ НА РУФТОП НОВОГОДИШЕН БАЗАР ВО СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

Декември пристигна, месец во кој сѐ што сакаме е забава, подароци, убави мигови со саканите и спомени што засекогаш ќе ги чуваме. Дојде декември и го означи почетокот на празниците! (Декември е синоним за празници, месец во кој сѐ што сакаме е забава, подароци, убави мигови со саканите и спомени што …

Повеќе »

Регионална конференција „Родово одговорни политики – Добри пракси и предизвици од регионот“

„Родово одговорни политики – Добри пракси и предизвици од регионот“ е несловена регионалната конференција што ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Министерството за труд и социјална политика, во соработка со UN Women во Северна Македонија, поддржани од Швајцарија и Шведска. Воведни обраќања на конференцијата ќе имаат министерката …

Повеќе »

Концерт „Re:Birth-Day – Освојување простори” по повод Денот на Факултетот за музичка уметност – Скопје

Со традиционалниот концерт, Факултетот за музичка уметност – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје денеска го одбележува денот од своето основање. Концертот насловен „Re:Birth-Day – Освојување простори” ќе се одржи на неколку простори во зградата на Филхармонија. По повод прославата на денот на основањето на ФМУ, ќе …

Повеќе »

Виталиа најпрепознатлив бренд во категоријата Здрава храна

  Во текот на изминатата година Виталиа ја зацврсти својата позиција како лидер на пазарот за Здрава храна во земјата, а потврда за тоа е признанието за Најпознат бренд во оваа категорија. Домашните потрошувачи преферираат производи на кои им веруваат. Ова беше заклучокот од годишното истражување на агенцијата Инсајдер ИД, …

Повеќе »

Имаме потенцијал за живеење над 100 години. Како до продолжување на просечниот животен век на еден човек?

    Неодамнешно истражување објавено од „Нејчр комјуникејшнс“ покажува дека, под соодветни околности, човечките суштества имаат потенцијал да живеат до 150 години. Во таа насока се и најновите достапни податоци од Светска банка  кои потврдуваат дека колку повеќе се вложува во квалитетна здравствена заштита се продолжува просечниот животен век на …

Повеќе »

НП Шар Планина: Во ноември на три локации извршено пошумување на 33 хектари

Од управата на Национален парк Шар Планина информираат дека во текот на ноември на три места било извршено пошумување кое опфатило вкупно 33 хектари. Пошумувањето се реализирало во атарите на селата Ѓурѓевиште и Врановце, каде буковата шума била уништена од шумски пожари. –Пошумувањето на 107 400 висококвалитетни садници од автохтони …

Повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на волонтерството

Црвен крст на РСМ денеска на Плоштад Македонија ќе го одржи централниот настан за одбележување на Светскиот ден на волонтерство – 5 декември под мотото „Солидарност преку волонтирање!”. – Преку игра на светлина, бои и холограм ќе се навратиме во минатото, ќе ја видиме куќата на нашиот основополжник Анри Динан, …

Повеќе »

Нови донации за доброволното друштво „Пехчевски Пожарникари“

Доброволното противпожарно друштво „Пожарникари Пехчево“ доби нови донации за доопремување на единицата која започна со работа пред шест месеци. Последната опрема, како што информираа од ДПД „Пожарникари Пехчево“, е од локални помагатели кои ја подржуваат работата на пожарникарите волонтери од малешевската општина. – Опрема добиваме речиси секојдневно и истата е …

Повеќе »

Брза интервенција на пензиониран доктор од Теарце спаси живот

Во тетовско Теарце, изминатата недела работник кој паднал од бандера, ја скршил ногата и имал потрес на мозокот. Првата помош, а со тоа најверојатно и спасен живот, добил од пензиониран лекар, кој пак вели дека и понатаму волонтерски ќе помага на сите луѓе при секакви прилики. Доктор Абдулџелал Есати, познат …

Повеќе »