МАРКЕТИНГ

Porsche инвестира € 300 милиони во фабрика

Porsche инвестира 300 милиони евра, за да ја удвои големината на фабриката во Цуфенхаузен, предградие во јужниот германски град Штутгарт, информираше економик. Проширувањето вклучува нов погон за производство на мотори, високотехнолошки центар за обука и канцеларии. Изградбата ќе заврши до 2016 година, наведува компанијата.

Повеќе »

Exetech пласираше на пазарот часовник – телефон

Exetech пласираше на пазарот нов уред кој може да работи самостојно и како часовник и како телефон. Благодарение на големиот спектар на комуникациски можности како слот за SIM картички, 3G, Wi- Fi и Bluetooth, паметните часовници XS- 3 може да се користат и како smartphone. Уредот може да прима повици, …

Повеќе »

Apple е најпосакуваниот бренд меѓу корисниците

Технолошкиот гигант Apple е најпосакуваниот бренд меѓу корисниците на пазарите, пренесоа Bloomberg. Ова го покажува извештајот на маркетинг компанијата Upstream и компанијата за истражување Ovum кои ги испитувале корисниците во Бразил, Кина, Индија и Виетнам за изборот на smartphone. Резултатите покажуваат дека 32% од корисниците преферираат Apple. Второто место е …

Повеќе »

Електромобилите остануваат непрофитабилни

Електричните автомобили ќе останат економски непрофитабилни за следните неколку години. Се очекува тие да постигнат пазарен удел од околу 3% до 2025 година на глобално ниво, но постојано повисок во САД, ЕУ, Јапонија и Кина. Сепак, може да се очекува дека зголемувањето на производството / потрошувачката на овој нов производ …

Повеќе »

Audi го надмина BMW во продажба

Автомобилскиот гигант Audi го претекна по продажба минатогодишниот лидер со најмногу продадени автомобили – BMW, пренесе Bloomberg. Во првите два месеци од годинава продажбата на Audi достигнала 242 400, што ја става компанијата на чело во предност од 383 продажби пред BMW. Сепак на крајот на минатата година Audi беше …

Повеќе »

Денес интернетот слави 25 години

Среќен роденден, интернет, можеме да изпеем денес. Светската мрежа наполни 25 години. Во 1989 година научникот од ЦЕРН Сер Тим Бернерс-Ли го создава World Wide Web со идејата да предложи начин на компјутерите во светот да се поврзат и да разменуваат информации преку интернет.

Повеќе »

Samsung ќе дава гратис 600 долари со Galaxy S5

Samsung Mobile и официјално потврди дека заедно со новиот Samsung Galaxy S5 купувачите ќе добијат бонус вреден 600 долари со кој ќе може да купуваат апликации, мултимедијална содржина, онлајн претплата на светски познати медиуми и бесплатен Cloud простор за складирање на фајлови и податоци, пренесеува телефони.мк. Ова е навистина фантастичен …

Повеќе »

PocketBook пушта водоотпорен читач за електронски книги

PocketBook пласираше на пазарот водоотпорен читач за електронски книги. Моделот Aqua може да работи и под вода на длабочина од 1 метар за 30 минути. Уредот има заштита на содржината и од прашина. E -читачот има екран од типот E – Ink со ниска резолуција и вградена меморија 4GB која …

Повеќе »

67% раст во продажбата на Ford во Кина

Американскиот производител на автомобили Ford Motor забележа 67% раст во продажбата во Кина  февруари оваа година, во однос на една година порано. Компанијата има продадено 73 040 возила во извештајниот месец. Во јануари 2014 година беше забележано зголемување на продажбата за 53% на годишна основа, потсетува ” Ројтерс “.

Повеќе »