МАРКЕТИНГ

Голема донаторска акција на НЛБ Банка со Mаstercаrd картичките по повод 35 годишниот јубилеј

НЛБ Банка во периодот од 15 октомври до 30 ноември, по повод својот 35-годишен јубилеj организира голема донаторска акција, во која активно учество ќе земат сите клиенти – корисници на НЛБ Mаstercаrd картичките. Имено, за секоја реализирана трансакција со НЛБ Mastercard картичките за време на промотивниот период Банката ќе донира финансиски средства. По завршување …

Повеќе »

Повик за номинации за наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец 2020″

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) ги повикува сите новинари и медиумски работници да номинираат медиум за кој сметаат дека го заслужува признанието „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец 2020″. Комисијата за избор на добитник на оваа награда номинации ќе прима до 29 октомври …

Повеќе »

Пауновски: Немаме доволно инспектори, денеска Министерството за финансии го одби барањето за 20 вработувања

Немаме доволно инпектори меѓутоа максимално со она што се располага, инспекторите се искористени. Сите инспектори што се со звање советник или помлад инспектор ги користиме за излегување на терен и дење и ноќе во зависност од нивната смена, денеска Министерството за финансии го одби барањето за вработување на 20 инспектори …

Повеќе »

Користете ги поволностите на myWorld  и патувајте секогаш безбедно и безгрижно со travelWorld

 Сонувате за егзотична плажа, адреналинска скијачка патека или посета на некоја светска метропола? Го планирате вашето следно бизнис патување? Без грижи, препуштете ја вашата доверба на тимот на travelWorld. travelWorld e меѓународна онлајн платформа, специјално дизајнирана да ги задоволи вашите желби и потреби. Предводена од тим кој зад себе има …

Повеќе »

Четврти меѓународен саем на патенти, иновации и нови технологии ИНОВАМАК 2020

  Националната асоцијација на пронаоѓачите на Македонија (NAIM) ги повикува сите домашни пронаоѓачи и иноватори да се пријават за учество на Четвртиот меѓународен саем на патенти, иновации и нови технологии ИНОВАМАК 2020. Со оглед на познатата ситуација со Ковид 19 пандемијата, Саемот ќе се одржи on-line, од 9. до 11 …

Повеќе »

Фејсбук: Рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети

Фејсбук соопшти дека воведува нови правила според кои рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети. Претходно, компанијата имаше политика против измама со вакцини, кои беа јавно идентификувани од глобалните здравствени организации. „Ако рекламата има за цел да ги одврати потрошувачите од вакцината, ние ќе ја одбиеме”, наведоа Канг-Син Џин, главниот здравствен …

Повеќе »

Како најлесно да станете милионер?

Што би направиле ако добиете милион денари? Секој човек барем еднаш во животот има помислено на ова прашање…. А замислете го моментот кога ќе ве прашаат како станавте милионер, а вашиот одговор е „Се случи додека пиев кафе, буквално“. Звучи премногу лесно? Преку наградната игра „Стани Гранд милионер“, ја имате …

Повеќе »

Истражување на СЕММ: Најчести прекршувања на новинарските стандарди за време на пандемијата  

Сензационалистичкото известување во медиумите, недоволната заштита на приватноста и личните податоци и отежнатиот пристап до информации се меѓу најчесто пријавуваните проблеми до советите за етика во медиумите во регионот на Балканот и Европа во периодот на пандемијата. Ова се дел од наодите од анализата што ја спроведе Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), …

Повеќе »

Викендов 5то издание на танцовиот фестивал Dance OFF

Викендот 10-11.10.2020 пред спортскиот центар А1 Арена Борис Трајковски ќе се одржи јубилејното 5то издание на меѓународниот танцов натпревар DANCE OFF. Во рамките на танцовиот викенд ќе се одржи и Куп во Модерни и Латино танци. Дел од учесниците на купот ќе ја претставуваат Македонија на Европското Првенство во Модерен, …

Повеќе »