МАРКЕТИНГ

Манчевски: Се подобрува примената на системот на заслуги при вработување и унапредување на административните службеници

Пред претставници на граѓанскиот сектор, меѓународната заедница и на државни институции денеска е презентиран нацрт-годишниот извештај за имплементација на Акцискиот План на Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2022. Како што истакна министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, остварувањето дијалог со сите чинители, особено во значајни области како …

Повеќе »

САД ќе го забранува ТикТок

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, во интервју за „Фокс њуз” изјави дека оваа земја размислува за забрана на кинеските социјални мрежи, вклучувајќи го и „ТикТок”. Американските законодавци изразија загриженост во врска со националната безбедност на земјата во врска со употребата на Tик Ток и политиката за заштита на податоците …

Повеќе »

Кока-кола ќе го започне првиот алкохолен пијалок во својата историја

Гигантот за безалкохолни пијалоци Кока-Кола е еден чекор поблизу до промовирање на својата прва марка алкохолни пијалоци, пренесува Mirror. Производителот на газирани пијалоци го регистрирал името EH Canning во Канцеларијата за интелектуална сопственост во категоријата алкохол. По 126-годишна историја на производство на безалкохолни пијалоци, Кока-Кола ја руши традицијата за создавање …

Повеќе »

Двејн Џонсон најскапо платен „инфлуенсер” на Инстаграм

Холивудската ѕвезда Двејн Џонсон – „Карпата” е најскапо платениот Инстаграм „инфлуенсер”, според податоците на британската компанија за маркетинг на социјалните мрежи – Хопер ејч-кју. За една спонзорирана објава, американскиот глумец добивал и над милион долари. Со тоа тој ја надмина и најмладата милијардерка во светот – Кајли Џенер, чиишто тарифи …

Повеќе »

Што ги привлекува луѓето да купуваат Лада во Русија?

Најголемиот руски производител на автомобили „АвтоВАЗ“ најави нови нестандардни попусти и специјални понуди што ќе важат за набавка на автомобили од марката „Лада“ по најповолни услови. Во јули, дилерите на Лада кои соработуваат со РН банка ќе можат да добијат бесплатно осигурување од загуба на работни места, пишува1prime.ru. Компанијата е …

Повеќе »

„Виталиа” на егзотичните плажи на Барбадос

  Барбадос е на повеќе од 8.000 километри воздушно растојание од седиштето на „Виталиа”, но како резултат на стратегијата за постојано освојување нови пазари, од јули жителите на оваа островската држава ќе можат да уживаат во производите на реномираната македонска компанија. Со ова, познатиот бренд сега ќе биде присутен на …

Повеќе »

Димковски: Буковската пипер да биде регистрирана во Брисел како оригинален производ од битолското село Буково

Буковската пипер што се произведува во битолското село Буково сакаме да биде регистрирана во Брисел, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски. Димковски денеска го посети Буковово каде ги информираше жителите за јавниот повик со кој ќе се финансираат елаборати и спецификации за регистрација и заштита на називот …

Повеќе »

#ПосенПеток за намалување на консумацијата на ефтино, увозно, индустриско месо

Слоу Фуд Водно утре ќе го лансира предизвикот #ПосенПеток кој ќе трае следните два месеца како дел од онлајн кампањата „Храна за промени”. Преку #ПосенПеток, Слоу Фуд Водно сака да влијае на намалувањето на консумацијата на ефтино, увозно и индустриски произведено месо кое, како што нагласува, има значително влијание врз …

Повеќе »

Твитер отстрани фотографија на „Њујорк Тајмс” објавена од Трамп

Твитер отстрани фотографија објавена од американскиот претседател Доналд Трамп откако весникот „Њујорк Тајмс” се пожали дека со тоа им го повредил авторското право врз сликата. Трамп во свој твит од 30 јуни објави фотографија со коментарот „тие не ме бараат мене, туку тебе, а јас сум им на патот”. „Њујорк …

Повеќе »