МАРКЕТИНГ

Благој Ѓорев го освојува и црногорскиот пазар

Компанијата за преработка на маслодајни семиња “Благој Ѓорев” АД од Велес склучи договор за соработка со своите деловни партнери во Црна Гора и отсега производите од своето портфолио ќе ги пласира и на овој пазар. Истовремено, поради зголемената побарувачка и добрата прифатеност на производите од страна на потрошувачите, Благој Ѓорев …

Повеќе »

Наградна игра „Плаќај со VISA и отпатувај во Бразил“

Бидете дел од најголемиот светски настан оваа година Светското првенство во фудбал FIFA World Cup 2104 во Бразил благодарение на VISA, официјален партнер на FIFA! Во периодот од 02.05 – 15.05.2014 година користете ги VISA кредитните картички од Стопанска банка АД – Скопје и станете потенцијален добитник на патување во …

Повеќе »

„ЧЕПТЕР 4“ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА „КОНСУЛТАНТ НА ГОДИНАТА“ ВО ЦИЕ

Скопје, 05 Мај 2014 – Австриската агенција за односи со јавност „Чептер 4“ ја доби престижната САБРЕ награда „Консултант на годината“ во регионот на Централно – Источна Европа во конкуренција на пет други компании. „Чептер 4“, основана во Виена во 2010 година, развивајќи се интензивно во последниве години, веќе е …

Повеќе »

Маркетинг препорака: Претставете го производот во живо

Медиумите, во кои претставуваме кампањи, се променија. Заедно со нив и маркетинг пристапите. Добрата стара пракса со презентација на нови и помалку популарни производи преку организирање на настани сепак останува употреблива класика. Само вистинското доживување во кое луѓето можат да допрат до некој производ, може да им создаде непоколебливо мислење. …

Повеќе »

Најгледаните реклами за автомобили од почетокот на годината

Да си избираш автомобил по каталог е досадно. Автомобилските компании добро го знаат ова и трошат милиони за возбудливите приказни на промотивни спотови. Но, одамна не е доволно да се само добро снимени и уште подобро финансирани. Задолжителен услов денес е да станат вирусни, без оглед каков бил буџетот. Еве …

Повеќе »

Десетте најбогати светски модни брендови

Најдобро платените модни брендови се: 10 . Levi Strauss & Co . Приходи : 4.67 милијарди долари Компанијата која е пионер во ” џинсовата индустрија ” се уште е во топ во модните брендови. Либан Штраус и Џејкоб Дејвис ги измислија фармерките кон крајот на 19 век, а потоа почнале …

Повеќе »

4 грешки кои младите претприемачи често си ги дозволуваат

Штотуку сте започнале свој бизнис. Шансата да направите неколку класични грешки е огромна. Запознајте се со нив, за да заштедите време и пари. 1 . Развојот на производот е ваш приоритет, и одделувајте време за да го продавате Не постапувајте како повеќето млади претприемачи. Тие поминуваат повеќе време во ” …

Повеќе »

Колку заработуваат ИТ гигантите за секунда

Само за една секунда Apple заработува 1 997 долари, Google – 658 долари, а Facebook – 81 долари. Погледнете : Бизнисите на технолошките гиганти се едни од најпрофитабилните во моментов и сите знаеме за рекордни годишни профити кои ги реализираат тие. Но колку заработуваат за час, за минута, за секунда …

Повеќе »

Мобилната трговија во САД со 100 % раст

Трговијата на мало, остварена преку смартфoните во САД, забележува 101 % раст во првиот квартал на 2014 во однос на истиот период една година порано. Тоа го покажува истражувањето на Unbound Commerce, пренесува Business Insider. Веб страниците на различните продавници забележале 37 % раст на посетеноста од Smartphones. Според Вилсон …

Повеќе »