МАРКЕТИНГ

Skoda го покажа Rapid Spaceback

Чешката автомобилска марка Skoda официјално ја претстави комби верзијата на Rapid, која го носи името Spaceback. Премиерата на автомобилот ќе биде во септември во Франкфурт, а продажбата на моделот во Европа ќе стартува во текот на месец октомври, соопшти Automedia. Rapid Spaceback не е типично комби, а покомпактна алтернатива на …

Повеќе »

Кои се омилените брендови на Американците?

Google и Apple ја губат славата на омилени марки во САД. Тоа го покажува рангирањето на YouGov BrandIndex за првото полугодие на 2013, пренесува Business Insider. Apple испадна од првите 10 уште во втората половина на 2012 година, а Google тогаш беше на 10-то место. Податоците се изненадувачки имајќи ги …

Повеќе »

Собирање и трошење на Мој клуб поени на Т брендот, во над 250 продажни места низ Македонија

– Секој T-Mobile корисник може да собира или да плаќа со поени во партнерската мрежа или да нарача подароци, телефони и услуги од Мој Клуб каталогот – Програмата за лојалност Мој клуб е проширена со партнерската мрежа на Тинекс, Космо, Нептун, и сите брендови на Fashion Group – Најголемата програма …

Повеќе »

Blackberry разочара со финансиските резултати

Канадскиот производител на телефони BlackBerry го заврши првиот финансиски квартал со загуба, пренесе Reuters. За претходниот квартал компанијата забележа профит во износ од 94 милиони долари, а до крајот на јуни загубите изнесуваа 84 милиони долари. Приходите на BlackBerry за периодот април-јуни изнесуваат 3,1 милијарди долари, што е раст од …

Повеќе »

Maserati го лансира првиот дизел модел

Италијанскиот производител на автомобили Maserati лансираше нов модел Ghibli, кој е прв со дизел мотор во историјата на марката, соопшти официјалниот сајт на брендот. Моделот ќе се натпреварува со моделите од рангот на BMW Серија 5, Audi A6 или Mercedes E-класа од септември 2013 година.

Повеќе »

Toyota Camry е најпродаван модел во САД

Повеќе од 10 години Toyota Camry е најпродаван седан во САД, соопшти јапонскиот производител на автомобили Toyota. Продажбата на Camry е речиси 20% од сите доставени автомобили на марката во најголемата светска економија, САД. Моделот беше претставен за прв пат во 1983 година, а 30 години подоцна одбележува 10 милиони …

Повеќе »

Apple го регистрира iWatch

Apple има поднесено барање за регистрација на трговската марка iWatch во Јапонија и американскиот технолошки гигант развива мултифункционален рачен часовник, пренесоа американските медиуми и Франс прес. Пријавата за регистрација на марка е поднесена на 3 јуни и е објавена јавно на 27 јуни. Не се знае сеуште кога точно барањето …

Повеќе »

Becks го направија првото музичко пивско шише во светот

Becks основаа издавачка куќа со името The Green Box Project. За да се рекламира и да го прослави неговото создавање, од компанијата го направија првото музичко шише. Таа ја користи технологијата за фонографен цилиндар, развиен од Томас Едисон во 1877. На надворешниот дел на шишето е направен специјален жлеб кој …

Повеќе »

Samsung го зазеде пазарот за smartphone во Европа, Apple продолжува да води во САД

Речиси половина од сите Smartphones, продадени во најголемите европски градови во последниве месеци, се со брендот Samsung, соопшти Financial Times. Растот во продажбата на компанијата, сепак е само во Европа, додека нивните конкуренти од Apple продолжуваат да држат водечки позиции во САД со различни модели ајфон. Во март, април и …

Повеќе »