МАРКЕТИНГ

Најновите паметни телефони на Samsung Galaxy S21 серијата наскоро и во Македонија

По глобалниот Unpacked настан, компанијата Samsung Electronics на локалниот виртуелен настан ги претстави најновите водечки модели – Galaxy S21, S21 + и S21 Ultra паметните телефони, како и Galaxy Buds Pro безжичните слушалки. Овој нстан обедини познати личности и претставници на медиумите од осум земји во регионот на кои работи …

Повеќе »

Онлајн-промоција на македонски превод на комедијата „Мир-Божица – Ејрене” од Аристофан

Македонскиот превод на делото „Мир-Божица – Ејрене” на грчкиот комедиограф Аристофан ќе биде онлајн промовирано на 28 јануари (четврток) во 19 часот на фејсбук-страницата на „Литература.мк”. Грчкиот комедиограф Аристофан напишал 44 комедии, но само 11 се зачувани, меѓу кои и „Мир-Божица – Ејрене”, која неодамна беше објавена од „Арс Либрис”, …

Повеќе »

Конференција „Визија за енергетска транзиција 2040″

Конференција „Визија за енергетска транзиција 2040″ ќе се одржи денеска на онлајн платформата ZOOM, како дел од активностите на проектот „Развој на програма за имплементација на Националната стратегија за развој на енергетиката”. Целта на конференцијата е да се промовираат активностите околу ревизијата на Стратегијата за развој на енергетиката до 2040 …

Повеќе »

Почна снимањето на филмот „Зад стоговите сено”

На локации во Грција почна снимањето на филмот „Зад стоговите сено”, во режија на младата Асимина Проедроу од Грција. Филмот е копродукција помеѓу Грција, С. Македонија и Германија. Овој филмски проект е поддржан од Грчкиот Филмски Центар, Агенцијата за филм на С. Македонија, а финансиска поддршка доби и од Еуримаж (Европски фонд за копродукција …

Повеќе »

Македонската Џудо федерација: Посочениот тренер одамна не е член на федерацијата

Во однос на последните информации за приведување на еден поранешен тренер по џудо, Македонската Џудо федерација би сакала да го даде следното појаснување. Во врска со последните случувања поврзани со обвинувањата за злоставување малолетнички од тренер по џудо, згрозени сме од информациите во јавноста и очекуваме брзо разрешување на случајот. …

Повеќе »

Ватсап изгуби милиони корисници поради новите услови

Милиони корисници на Ватсап (WhatsApp), поради многу слабо објаснето ажурирање на условите за користење, ја напуштија платформата и се префрлија на алтернативи како што се Сигнал и Телеграм. Напуштањето на платформата беше толку големо што Ватсап мораше да го одложи спроведувањето на новите услови, кои беа закажани за 8 февруари …

Повеќе »

Добитник на американската лотарија освои 1,05 милијарди долари

Добитниот тикет на американската лотарија кој изнесува награда од 1,05 милијарди долари е купен во една продавница на компанијата „Крогер” во предградие на Детроит, во сојузната држава Мичиген, и тоа е трета најголема добивка во историјата на игри на среќа во САД. – Некој утрово се разбудил во Мичиген и …

Повеќе »

Инаугурацијата на Бајден погледана од онаа на Трамп пред четири години

Околу 40 милиони луѓе ја гледаа на телевизија инаугурацијата на демократот Џо Бајден за претседател на САД. Тоа е за четири проценти повеќе од гледаноста на инаугурацијата на Доналд Трамп во 2017 година, соопшти компанијата Нилсон, врз основа на податоците од шест телевизиски станици што ја емитувале церемонијата. Податоците се …

Повеќе »

Гугл се заканува дека ќе го запре својот пребарувач во Австралија

Американската компанија Гугл се закани дека ќе им ја одземе можноста на Австралијците да го користат својот пребарувач доколку Канбера не го измени својот предлог-закон, кој има за цел да го обврзе интернет гигантот да им плаќа на медиумите за нивната содржина, пренесе АФП. „Доколку овој закон биде изгласан, нема …

Повеќе »