МАРКЕТИНГ

Apple ќе го претстави iPad на 21 октомври

Технолошкиот гигант Apple планира специјален настан на 21 октомври, на кој се очекува компанијата да претстави два нови модели iPad од шестата генерација, како и трета верзија на iPad Мini и неговиот оперативен систем ОС Х Yosemite, соопшти Reuters. Неофицијално новите таблети ќе бидат со процесор A8 (сличен на iPhone …

Повеќе »

Публицис Македонија доби престижнa награда на Euro Effie Awards 2014

Сребрена статуетка за креативниот и комуникациски концепт за кампањата за Аргета “Одобрено од мајките” Euro Effie Awards е единствениот фестивал во светот каде награда се добива не само за креативност туку пред се за ефикасноста на кампањата Креативната и комуникациска стратегија “Одобрено од мајките” за брендот Аргета, креирана од креативниот …

Повеќе »

Над една милијарда сајтови на интернет, а се повеќе CO2

Интернетот одбележа 25 години во почетокот на годината. Во моментов има над една милијарда сајтови на интернет и овој број постојано се зголемува, според последните резултати, снимени онлајн од специјализираниот сајт Live stats. Идејата за светската мрежа која ги поврзува компјутерите е развиена во 80-тите години на 20 век, од …

Повеќе »

Дебито на Alibaba е повеќе успешно отколку што се очекуваше

Дебито на кинескиот интернет гигант Alibaba може да се покаже како успешно, отколку што се очекуваше. Поради големиот број барања компанијата ја зголемила цената на една акција од 66 на 68 долари, соопштија од кинеското друштво. Менаџерите на компанијата и во моментов продолжуваат да го кружат светот, за да ја …

Повеќе »

Египет сака да произведува Lada во соработка со Русија

Египетската влада и предложи на руската компанија “АвтоВАЗ” заедничко производство со локалната Nasr. За тоа соопшти египетскиот министер за индустрија Мунир Фахри Нур. „Од едно такво заедничко производство ќе добијат и двете страни.” АвтоВАЗ ќе се врати на египетскиот пазар, а Nasr ќе се обнови, изјави Нур пред агенцијата ИТАР-ТАСС. …

Повеќе »

Apple со рекордни 4 милиони нарачки на ден за новиот iPhone 6

Технолошкиот гигант Apple имал рекордни четири милиони прелиминарни нарачки само во првиот ден од пуштањето на двата нови модели на новата генерација на iPhone – iPhone 6 и iPhone 6 Plus, пренесе Reuters. Поради големиот интерес за уредите најверојатно голем дел од фановите на Apple ќе почекаат до октомври за …

Повеќе »

Виталија отвори електронска продавница

Здравите продукти под брендот Виталиа од сега поблиску до потрошувачите преку www.shop.vitalia.com.mk “На брз, лесен и едноставен начин, преку нашата електронска продавница , сега потрошувачите имаат 24 часовна можност, секој ден во неделата, да ги одберат и нарачаат своите омилени здрави производи под брендот Виталиа и тоа мусли, барови, диететски …

Повеќе »

Google пушта smartphone за $ 105

Технолошкиот гигант Google денес го објави својот прв уред од проектот Android One. Смартфонот ќе се нуди во Индија по цена од 6399 рупии (105 долари), пренесе Reuters. Компанијата планира освен во Индија, да пушти смартфон и во Индонезија, Филипини и други земји во Јужна Азија, а кон крајот на …

Повеќе »

Платените реклами во социјалните медиуми со подобри резултати од органската содржина

Платените реклами во социјалните медиуми постигнуваат подобри резултати од органската содржина, покажуваат истражувањата на Convertro и AOL Platforms, соопштуваат од eMarketer. Во социјалната мрежа Facebook растот на потрошувачите, кои реагираат на платените реклами е само 0,1%. За сметка на тоа два пати поверојатно е корисниците на Twitter да реагираат на …

Повеќе »