Breaking News

МАРКЕТИНГ

Повеќе енергија и забава со Имлек протеин на традиционалната трка “Скопје трча”

Со поддршка на брендот Имлек Протеин, ќе се оддржи традиционалната трка „Скопје трча” 10км во недела на 7 мај во Градски парк Скопје. Во последниве години, протеините се сè почесто во центарот на нутрицистичките планови за исхрана, како за рекреативците, така и за спортистите. Нашето тело користи протеини за градење …

Повеќе »

ТикТок е најпопуларната aпликaција во светот во 2022 година, ја презеле 875,2 милиони корисници

Кинеската апликација TикТок минатата година ја преземале 875,2 милиони корисници преку платформите на Гугл Плеј и Апл Ап Стор, соошшти денеска порталот Статиста. Податоците на порталот откриваат дека ТикТок беше убедливо најпопуларната мобилна видео апликација во однос на преземањата минатата година. Апликацијата ЈуТјуб ја презеле 190,8 милиони корисници, а Нетфликс …

Повеќе »

Секогаш со победниците: MOZZART го поддржа сениорскиот тим на клубот „Суперџудо” на државното првенство во џудо

Регионалниот лидер во игри на среќа Mozzart, продолжува со поддршката на спортските клубови во Македонија. Овојпат компанијата го поддржа сениорскиот тим на клубот „Суперџудо” во настапите на државното првенство кое се одржа изминатиот викенд во Скопје. Александар Димитријоски, интернационален џудо тренер, изрази особена благодарност до компанијата Mozzart за големата помош …

Повеќе »

Светски ден на слободата на медиумите – триесет години потоа

Скопје, 3 мај 2023 (МИА) – „Обликување на иднината на правата: Слободата на изразување како двигател за сите други човекови права“ е мотото под кое денеска се одбележува Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 Мај. Светскиот ден на слободата на медиумите се одбележува од 1993 година и секогаш на …

Повеќе »

Јавна дискусија за Предлог-текстот за новата национална стратегија за млади 2023-2027

Агенцијата за млади и спорт денеска организира јавна дискусија како завршен настан за Предлог-текстот за новата национална стратегија за млади 2023-2027 година. АМС наведува дека се работи за исклучително важен статешки документ за младите во Република Северна Македонија, која ги поставува основните принципи и насоки за акција и делување на …

Повеќе »

„Македонија виа Италија“ – фотографска изложба на Влатко Рафески

Во Културно-информативниот центар во Скопје вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии од Влатко Рафески, насловена „Македонија виа Италија“. Ќе бидат претставени 20 фотографии во голем формат со најубавите планински пејзажи од Македонија и ОД италијанските Доломити. Влатко Рафески (1980, Скопје) повеќе од 12 години се занимава …

Повеќе »

Интерактивна дебата „Зборовите како уметност“

Интерактивна дебата „Зборовите како уметност“ ќе се одржи денеска во „EU House“ во Скопје на која панелистите ќе разгледаат различни перспективи за употребата на зборовите како уметност. -Ќе учествуваат професионалци кои секојдневно ги користат зборовите во културата и уметноста. Преку дискусии за нивните вештини за збор/јазик, широката дебата на крајот …

Повеќе »

Промоција на кампањата „Од нас направено – патување низ ЕУ и Западен Балкан“

Подигнување на свеста за можностите создадени од партнерството ЕУ – Западен Балкан е целта на кампањата „Од нас направено – патување низ ЕУ и Западен Балкан“ чиј официјален старт ќе биде означен денеска во Скопје, во просториите на Европската куќа. На настанот, како што е најавено, ќе може да се …

Повеќе »

Финален настан на едукативната активност „Имам став“

Во Собранието денеска ќе се одржи финален настан на едукативната активност „Имам став“ за ученици од средните училишта во земјава. Едукативната активност „Имам став!“ претставува симулација на процесот на разгледување предлог-закон во рамките на Собранието. Целта е приближување на работата на Собранието и процесот на донесување на закони до младата …

Повеќе »

Важноста на тимбилдингот и синергијата на вработените за успех на компанијата

 Сè поважен дел од работната средина и компаниската култура се т.н. „тимбилдинг активности“, чија цел е да се организираат забавни активности за вработените за тие да можат да се запознаат и да се поврзат надвор од работната средина. Накратко кажано, тимбилдинзите се активности преку кои група на индивидуалци се претвора …

Повеќе »