МАРКЕТИНГ

МБА во соработка со НБ и Комисијата за хартии од вредност објави ЈАВЕН ПОВИК до основните и до средните училишта во Република Северна Македонија

„Ги повикуваме основните и средните училишта во Република Северна Македонија за учество во меѓународниот натпревар Европски квиз на парите. Овој квиз е проект на Европската банкарска федерација, фокусиран на финансиската едукација на учениците од 13 до 15 години“, се вели во повикот од Македонската банкарска асоцијација. Европскиот квиз на парите …

Повеќе »

A1 Xplore Music и Deezer лансираат нова ко-брендирана платформа за музика и подкасти

Скопје, 21.01.2021г. – Денеска А1 Македонија, заедно со А1 Телеком Австрија Групацијата и во соработка со глобалниот сервис за стриминг на музика Deezer, на македонскиот пазар го претставува новиот ко-брендиран музички сервис A1 Xplore Music, by Deezer. Корисниците на А1 Македонија кои уживаат во аудио забава, заедно со околу 8,5 …

Повеќе »

LG го напушта пазарот на паметни телефони?

Шпекулациите за иднината на проблематичниот оддел за смартфони на LG Electronics се засилија откако „Кореја хералд“ соопшти дека компанијата спроведува анализа за да утврди дали ќе ја намали или продаде дивизијата. Постои опција компанијата целосно да се повлече од пазарот. Според претставник на производителот, цитиран од публикацијата, мора да се …

Повеќе »

Јутјуб го продолжи рокот за замрзнување на налогот на Трамп

„Јутјуб”, сопственост на технолошкиот гигант „Гугл”, соопшти дека ќе го продолжи замрзнувањето на налогот на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп. Јутјуб ја објави својата одлука само неколку часа пред демократот Џо Бајден да стапи на функцијата претседател на САД „Со оглед на загриженоста за можни акти на насилство, видеата …

Повеќе »

ТРИУМФАЛЕН НАСТАП НА МАКЕДОНСКИОТ СТРИП ВО ВАЉЕВО, СРБИЈА

На меѓународниот конкурс во рамки на стрип фестивалот во Ваљево,традиционално дел од наградите отидоа кај македонски автори. Жирито во состав Зоран Стефановиќ, управител на Центарот за уметност на стрипот, Дејан Богојевиќ, мултимедијален уметник, и Ана Новаковиќ, историчарка на уметност, едногласно одлучија , во конкуренција на стотина автори од Србија, Црна …

Повеќе »

Каква вода пијат скопјани?

ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните на град Скопје, го објавува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, кој е всушност прва лабораторија во државата која го акредитира своето работење според стандардот …

Повеќе »

Промоција на еколошкиот роман „Чудесниот свет на полвот Ѓорѓе” Издавачката куќа „Перун Артис” од Битола го објави еколошкиот роман „Чудесниот свет на полвот Ѓорѓе” на црногорскиот писател за деца Жарко Вучиниќ, инспириран од древните легенди од Проштенските Планини на десниот брег на Тара. Во приказната се опишани автентичните локации на тој …

Повеќе »

МВР изрече 306 казни за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 306 прекршоци, соопшти МВР. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид-19. нд/лв/ Скопје, …

Повеќе »

Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Твитер

Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Твитер, но беше принуден да го активира со нула следбеници. Кампањата на Бајден е незадоволна од тој потег, што означува промена од претходниот трансфер на власта од Барак Обама на Доналд Трамп, јави Би-Би-Си. Новиот налог …

Повеќе »