МАРКЕТИНГ

YouTube отстранува илјадници музички спотови

YouTube ги објави плановите да лансира платена музичка услуга. Од компанијата изјавија дека се здружуваат со стотици водечки и независни музички продукциски компании за лансирање на таква платформа пренесе „Ројтерс” Од сајтот одбија да коментираат за условите на трансакции со компаниите, но рекоа дека новата услуга ќе донесе свежи приходи …

Повеќе »

Facebook објави нова апликација

Facebook официјално ja претстави својата нова апликација Slingshot што веќе е достапна за симнување за двете најпопуларни мобилни платформи iOS 7 и Android Jelly Bean, или повисоки верзии на платформата Google. Апликацијата овозможува испраќање на пораки, во кои може да се прикачат видео клипови и слики, но тие можат да …

Повеќе »

Камиони без возачи тргнуваат по улиците на Холандија

До пет години по улиците на Холандија можат да се појават самоуправувачки камиони. Планот е на група логистички и технолошки компании. Се предвидува камионите без возач да ги превезуваат испораките од најголемото пристаниште во Европа – Ротердам, до другите холандски градови. Идејата е технологијата да стане комерцијално достапна во рок …

Повеќе »

Pay Pal дојде во Македонија!

Компанијата на E-bay, наскоро ќе вклучи десетина нови земји, меѓу кои ќе бидат Македонија, Белорусија, Црнагора, Зимбаве, Брегот на слоновата коска, соопштува sky.mk. Сервисот ќе почне да функционира со помош на картичка издадена во било која банка, а граѓаните ќе можат да се регистрираат и да ги користат неверојатните услуги …

Повеќе »

Сараќини: Расте бројот на туристите, мерките на Владата даваат резултати

Зголемен број на туристи, кај домашните од 10,3 проценти и 4,1 процент кај странските, се забележува во последните податоци на Државниот завод за статистика. Зголемувањето е резултат на субвенционирањето на нискобуџетните Авио-компани и овозможување на ефтини летови на повеке европски дестинации, поддршката за турооператорите кои носат странски туристи, но воедно …

Повеќе »

Две компании нудат $4 милијарди за Формула 1

Популарната сообраќајна трка Формула 1, е проценета на 8 милијарди долари од Liberty Global и Discovery Communications, пишува Bloomberg. Двете компании нудат 4 милијарди за удел од 49%. Преговорите со CVC Capital Partners и Lehman Brothers продолжуваат, но извори на Агенцијата посочуваат дека до договор може и да не се …

Повеќе »

Amaya Gaming го купува PokerStars за 4,9 милијарди долари

Канадската компанија за интернет обложување Amaya Gaming Group го купува PokerStars за 4,9 милијарди американски долари. Најголемата компанија на пазарот за интернет обложување, е проценета на 4 милијарди долари. Канадската компанија со седиште во Монтреал, објави дека договорот ќе биде завршен до 30 септември. PokerStars и Full Tilt Poker се …

Повеќе »

Најстресните професии за 2014 година

Професијата на Ричард Кијуарт, поранешен пожарникар, паѓа на третото место во рангирањето. Тој вели дека често се шегува кога зборува за природата на својата работа, но стресот на кој се подложени пожарникарите, воопшто не е за потценување. „Секој пожарникар поминува низ темелна психолошка обука. Сепак никој од нив не знае …

Повеќе »

Twitter објави за над 12 милиони пораки за почетокот на Мундијалот

Од вчера сите зборуваат само за едно – најголемиот спортски настан на планетата, имено Светското првенство во фудбал. Манијата е особено евидентна во социјалните мрежи. Корисниците на Twitter испратиле повеќе од 12,2 милиони пораки за време на првиот натпревар од Мундијалот.

Повеќе »