МАРКЕТИНГ

Пониските трошоци го зголемија профитот на Burger King

Американскиот синџир ресторани за брза храна Burger King, постигнал повисока добивка во третиот квартал благодарение на зголемувањето на продажбата надвор од САД. Нето добивката на Burger King се зголемила до 68.2 милиони долари во периодот јули-септември 2013 година, додека една година порано беше 6.6 милиони долари. Сепак продажбата на рестораните …

Повеќе »

Google тестираше прикажување на банери

Google тестираше прикажување на банер реклама при пребарување, соопштија светските медиуми. Се очекува рекламниот банер да се појавува само кога ќе се бара конкретен бренд поврзан со нивното име. Аналитичари ја дефинираат новата функционалност како значајна промена во политиката на Google.

Повеќе »

Која е најпродаваната автомобилска марка во светот?

Јапонскиот производител на автомобили Toyota ја задржи својата позиција на најпродавана автомобилска марка во светот во текот на првите девет месеци од годинава, пренесе “Ројтерс”. Од компанијата најавија дека продажбата на автомобили во извештајниот период изнесува 7,41 милиони возила, што претставува раст од 0,1% во однос на истиот период една …

Повеќе »

Недела на штедење со Стопанска банка

Штедењето како активност на редовно вложување на слободните средства на клиентите со динамика која е во согласност со можностите за вложување на клиентот, обезбедува подобар квалитет на живот и поголема сигурност за иднината на поединецот и на целокупната економија. Ги разбираме потребите на клиентите, нивните желби и планови и ја …

Повеќе »

Twitter го надмина Facebook во популарност меѓу тинејџерите

Twitter го надмина Facebook како социјална мрежа со најголемо влијание меѓу тинејџерите. Тоа го покажува последниот полугодишен извештај на Piper Jaffray за ширењето на социјалната мрежа меѓу младите луѓе, информираше “Бизнис инсајдер”.

Повеќе »

HP пушта поевтин и побрз 3D принтер до средината на 2014

Сакаме да станеме лидери на овој пазар, истакна извршниот директор на компанијата Мег Витман. HP работи на 3D принтер кој ќе се претстави до средината на 2014 година. Тоа го најави извршниот директор на компанијата Мег Витман за време на технолошката конференција во Бангкок, пренесува Business Insider.

Повеќе »

Производителот на Mercedes-Benz со поголема добивка отколку што се очекуваше

Германската автомобилска компанија Daimler, која е производител на луксузни возила Mercedes-Benz, забележа поголема од очекуваната добивка во третиот квартал на годината, пренесе “Блумберг”. Профитот на компанијата пред оданочување во третиот квартал порасна за 16% до 2,23 милијарди евра од 1,92 милијарди евра една година порано. Аналитичарите очекуваа добивка во износ …

Повеќе »

Интервју со Перица Вичишки, генерален директор на Атлантик Трејд Скопје

1.Вие сте генерален директор на Атлантик Трејд Скопје, која под свое крило ги има супербрендовите „Аргета“, „Кокта“ ; „Цедевита“„Гранд Кафа“„Смоки“„и многу други. Секој од овие брендови има различна мисија, визија и целна група. Како успевате да ги организирате и координирате истовремено сите различни стратегии?

Повеќе »

Над 1.000 долари за акција на Google

Рекордното ниво од над 1.000 долари за акција за првпат го достигна гигантот Google по објавувањето на финансиските резултати за третиот квартал. Само за еден ден нивната цена скокнала за 13%, и за акција се тргуваше за 1007.40 долари, објавија CNBC.

Повеќе »