МАРКЕТИНГ

LG ги малтретира корисниците со реклами

LG најде нов начин на кој ќе може да води антикампња против конкурентите во мобилната индустрија со тоа што негативните реклами ги пласира директно до сопствениците на iPhone 5s, HTC One и Samsung Galaxy S4, пренесува порталот телефони. Досега се покажа дека мајстори за водење негативна рекламна кампања се Microsoft …

Повеќе »

Како Walmart ги распределува комуникациските активности?

“За нас Facebook беше голема иновација”, коментира Стивен Квин, главен маркетинг директор на Walmart пред Advertising Age. Фејсбук страницата на синџирот има над 34 милиони фанови, од кои речиси 140 илјади комуницирале со неа во рамките на изминатиот месец. Тоа подразбира интензивна комуникација и упатува сериозни предизвици за маркетинг тимот …

Повеќе »

Twitter ангажираше човек од Google за директор на продажба

Twitter го ангажираше Џ. Хиршле како директор за продажба. Во Google, тој беше на чело на одделот за медиуми и рекламирање, а во Twitter ќе биде во екипaта која продава реклами на трговски компании. Ова го соопшти портпаролот на микроблогот, пренесува Блумберг.

Повеќе »

Facebook прави нови измени кај корисниците

Facebook планира да ја направи по-персонализирана рекламата за некои корисници, соопштува Die Presse. За таа цел ќе се анализира какви интернет страници посетуваат посетителите и какви апликации користат. На тој начин онлајн трговецот ќе може да покажува рекламирање на корисник, кој претходно ја посетил страницата, но не купил ништо.

Повеќе »

Argos пушта компактен таблет со пониска цена

Британскиот трговец Argos пласира на пазарот евтини таблети. Уредот, наречен MyTablet е со компактен 7 -инчен екран со резолуција од 1024х600 пиксели. Уредот ветува до 5 часа време за гледање на видео пренесе TechNews.

Повеќе »

Ова се најомилените брендови во светот

Една од најголемите и препознатливи компании за забава – Walt Disney Co., е омилен бренд на многу луѓе низ светот. Тоа го покажа глобалното истражување на консултантската компанија APCO Worldwide меѓу повеќе од 70 илјади корисници во 15 земји во светот. Подбредбата на компаниите е според т.н. Emotional Linking Index, …

Повеќе »

“Лукоил” се насочува кон азискиот пазар

Рускиот нафтен гигант ОАО “Лукоил” ќе бара кинески партнери, за да го прошири бизнисот во Источна Азија. Оваа недела извршниот директор на компанијата Вагит Алекперов има средби со претставници на кинеската државна нафтена компанија, со кои ќе се дискутираат можните области на соработка.

Повеќе »

Пакомак донираше контејнери и камион за собирање отпад на општина Тетово

Cо цел систематско решавање на управувањето со отпадот во Тетово, компанијата Пакомак денес ѝ даде како донација на општина Тетово еден камион за чистење и собирање отпад и 20 контејнери за селективно собирање пластика и лименки. По тој повод, г-дин Филип Ивановски, извршен директор на Пакомак, денес во просториите на …

Повеќе »

Лео Меси во новата реклама на Samsung

Лео Меси еден oд најдобрите фудбалери на денешницата, ѕвездата на Барселона покажува дека освен на зелените терени одличнo се снаоѓа и во глумењето во новата реклама на Samsung посветена на работата на Galaxy Note 3 и паметниот часовник Galaxy Gear. Аргентискиот фудбалер има улога на мистериозен бизнисмен кој уништува дел …

Повеќе »