МАРКЕТИНГ

На пазарот се пушта храна од 3D печатач

Деновиве на пазарот ќе биде пуштена необична храна, создадена со помош на 3D печатари. Со нивното развивање се зазеле германски научници од компанијата Biozoon и планираат да создадат т.н.. мека храна, тврди весникот “Дејли мејл”. Надворешно храната од 3D Принтерите во ништо нема да се разликува од обичната храна, разликата …

Повеќе »

Apple ќе произведува накит и часовници

Американската компанија Apple го подготвува доаѓањето во сферата на производство и продажба на луксузна брендирана бижутерија, како и на сопствена елита десктоп и рачни часовници. Проширувањето на брендот Apple ќе започне истовремено во неколку земји, меѓу кои Еквадор, Норвешка , Велика Британија и Мексико, објавија MacRumors. Во моментов информацијата не …

Повеќе »

Facebook со рекордна добивка $ 642 милиони до март

642 милиони долари е чистата добивка на социјалната мрежа Facebook за првиот квартал на 2014 година, што е рекорд од нејзиното создавање наваму, информираше BBC News. Оваа вредност не само што ги надмина очекувањата, но е тројно поголема од добивката за истиот период претходната година. Приходите за периодот јануари – …

Повеќе »

Toyota е првата компанија во светот, со продадено над 10 милиони возила годишно

Јапонскиот производител на автомобили успеал да продаде 10,13 милиони автомобили, и со тоа да стане првата компанија по продажба на 10 милиони во рамките на една година, пренесуваат светските медиуми. Toyota продале 10,13 милиони автомобили меѓу 1 април 2012 и март 2013 година. Над 75% од автомобилите биле пласирани надвор …

Повеќе »

Ќе полниме мобилен телефон без кабел

Мобилните телефони наскоро ќе може да се полнат и без кабел. Корејски научници развија безжичен систем, компатибилен со сите модели, и истовремено може да полни до 40 телефони на растојание до 5 метри. Тоа е доволно моќно за да обезбеди работа и на плазма телевизор. Идејата на научниците е нивниот …

Повеќе »

Audi А3 – Светски автомобил на годината за 2014

– Третата генерација на премиум компактниот автомобил од Audi е светски шампион – Втора севкупна победа за Audi при доделувањето на наградите „Светски автомобил на годината“. Audi А3, премиум компактниот бестселер од брендот со четири прстени, е Светски автомобил на годината за 2014. Ова е втора севкупна победа за Audi …

Повеќе »

Google развива ефтин смартфон за 100 долари?

Интернет гигантот Google развива нов нискобуџетен смартфон под брендот Nexus, соопштуваат неколку извори. Според публикации во кинеските медиуми, американската компанија ќе користи евтин чип од компанијата MediaTek, што ќе овозможи цена од околу 100 долари за уред. Според изворите моделот Nexus со сличен чип ќе биде ново засилување во семејството. …

Повеќе »