МАРКЕТИНГ

Facebook промени дел од правилата за рекламните кампањи

Facebook пушта нови правила за рекламните кампањи, информираше Mashable. Обновувањето е насочено кон бизнис корисниците, поточно оние кои спроведуваат натпревари и промоции. Отпаѓа барањето на кампањите да бидат администрирани преку апликации и тие веќе можат да се вршат директно во страната на производот или услугата.

Повеќе »

Мобилното рекламирање се повеќе го зазема делот на дигиталната реклама

Уделот на мобилната реклама се зголемува во целиот свет, покажа анализата на eMarketer. Весникот прогнозира дека до 2017 секој четврти долар од глобалната дигитална реклама ќе биде потрошен за мобилно рекламирање. Најголемиот пазар на мобилно рекламирање, како дел од вкупниот пазар на интернет рекламирањето е Северна Америка. Оваа година 18.8% …

Повеќе »

Приказни за „скриени интимности“ во рекламата

Многумина сметаат дека раѓањето на рекламата со скриени пораки се случила во 1957 година во САД. Можеби сте ја слушнале приказната за американскиот истражувач Џејмс Вајкери кој го создал слоганот “јадете пуканки” и “пијте кока-кола” кој се појави во еден филм. Овие фрази, ја повикуваат публиката да троши, и имаат …

Повеќе »

Прашањето што ни помага да продаваме повеќе “Зошто?”

Има исклучително едноставно прашање кое многу експерти по продажба пропуштаат да го поставуваат – “Зошто?”. Ова прашање е клучно за да ги дознаеме водечките мотиви за купување на нашите клиенти, пишува американскиот експерт и предавач во областа на продажбата Грант Кардон за enterprenuer.com. Откако добиеме одговор многу е полесно да …

Повеќе »

Microsoft го исмеа iPad во реклама (видео)

Технолошкиот гигант Microsoft во последната реклама ги покажува предностите на Windows 8 таблетите Lenovo Yoga за студентите пред конкурентот iPad на Apple. Во рекламата Microsoft ја нагласува вградената тастатура и мулти-барањата. Клипот илустрира како студентите уживаат во iPad и почнуваат лежерно да ја бараат надворешната тастатура. Конечно земаат пенкала и …

Повеќе »

Рекламирањето на Google ќе го следи погледот

Google патентираше нова рекламна технологија која ќе го следи погледот. Во пријавата за регистрација таа е опишана со името “pay-per-gaze” (“плаќање по поглед”). Услугата ќе наплаќа реклами само кога корисникот ја гледа рекламата, носејќи уреди како Google Glass. Технологијата ќе работи и ќе поднесува извештаи за бројот на погледите кои …

Повеќе »

Samsung ќе пушти паметен часовник во септември

Samsung ќе пушти умен часовник со името Galaxy Gear во септември, објави Bloomberg. Со него ќе можете да остварувате повици, сурфање на интернет и да примате и праќате електронски пораки. Galaxy Gear ќе работи со оперативниот систем на Google Android и може да се појави на пазарот до крајот на …

Повеќе »

Ford Fokus е најпродаван автомобил во светот

Fokus е најпродаван автомобил за првиот квартал на 2013 година, покажуваат податоците на консултантската компанија Polk, распространети од Ford. Продажбата на моделот се зголемила за 18% во однос на истиот период минатата година. Според аналитичарите главна улога за тоа имаат пазарите на Велика Британија, Бразил и Кина.

Повеќе »

На старите или на новите клиенти да им понудиме пониска цена?

Дали е подобро да се награди лојалноста на клиентите или да инвестирате пари, за да привлечете нови клиенти? Прашањето е едноставно, но одговорот – е не, наведуваат од MIT Sloan Management Review. Анализа на научници од факултетот за менаџмент на Yale покажува дека од значење се како флексибилноста на самите …

Повеќе »